صنعتصنعت و تجارت

آسیب به بنگاه های صنعتی بر اثر کاهش نرخ جهانی مواد معدنی

ایمیدرو: کاهش نرخ جهانی مواد معدنی به بنگاه های صنعتی آسیب زد

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: کاهش نرخ جهانی مواد معدنی سبب شد بسیاری از بنگاه های صنعتی و اقتصادی بزرگ کشور آسیب ببینند.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از ایرنا، «شمس الدین سیاسی راد» در پنجمین همایش و جایزه «بهره وری معادن و صنایع معدنی ایران» افزود: براساس مطالعات مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در دوره ( 95 – 1385) بنگاه های تولیدی صنعتی- معدنی از 6 شوک اصلی متاثر بودند که کارایی آنها را تحت تاثیر قرار داد.
به گفته وی، رشد قیمت نفت (در سال های نخست برنامه پنجم) و نبود برنامه دقیق در این ارتباط، موجب افزایش بی محابای درآمد شد و تزریق آن به اقتصاد کشور، رشد شاخص های اقتصادی بویژه در زمینه تولید ناخالص داخلی را دربرنداشت و در عین حال افزایش هزینه های دولت را موجب شد.
سیاسی راد توضیح داد: افزایش درآمدهای نفتی، مشکلات جدیدی را برای اقتصاد کشور به همراه داشت و به نوعی بیماری هلندی را سبب شد.
بیماری هلندی، اصطلاحی در اقتصاد است و در مورد کشورهایی استفاده می شود که روش نادرستی از درآمدهای نفتی خود دارند.
ممکن است دولت ها برای تامین هزینه های خود از درآمدهای نفتی استفاده کنند، از این راه حقوق کارکنان خود را بدهند و در واقع دلارهای نفتی را به پول داخلی تبدیل و باعث افزایش بیش از حد نقدینگی شوند.
علاوه براین افزایش نقدینگی به تورم منجر می شود که دولت باید برای کنترل آن، واردات کالای مصرفی را افزایش دهد تا بتواند با قیمت کمتر، این کالاها را تامین کند و مانع تورم شود.
سیاسی راد موضوع تحریم ها، بی ثباتی نرخ ارز، بحران بین المللی سال 2008 میلادی، کاهش ادامه دار قیمت نفت، وابستگی به درآمد نفتی و کاهش بهای جهانی مواد معدنی را از موارد ذکر شده در گزارش مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد.
وی یادآوری کرد: سال 1388 قیمت مس هرتن در بازار جهانی به بیش از پنج هزار دلار رسید اما سال 1395 قیمت این فلز چهار هزار و 800 دلار شد.
دبیر علمی همایش همایش بهره وری معادن و صنایع معدنی ایران تصریح کرد: بنگاه های بزرگ دولتی یا خصولتی از شوک های تشدید تحریم، افزایش هزینه ها و مخارج دولت بیشتر آسیب دیدند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن