اجتماعیشهریمحیط زیست

آغاز کاشت 14 میلیون نهال در سراسر کشور در قالب نهضت نهال‌کاری

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: کشت 14 میلیون اصله نهال در قالب نهضت نهال‌کاری همگانی برای ایرانی سرسبز از صبح پنج‌شنبه در سراسر کشور آغاز می‌شود.
به گزارش اقتصاد روز و به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها ،خسرو شهبازی امروز در نشست خبری در محل این سازمان اعلام کرد: نهضت نهال‌کاری با شعار “نهال‌کاری همگانی، برای ایرانی سرسبز” در سازمان جنگل‌ها آغاز شده و قرار است طی این هفته 14 میلیون اصله نهال در کشور کشت کنیم.

شهبازی توضیح داد که برنامه کشت نهال تا پایان سال هم 42 میلیون اصله است و ابراز امیدواری کرد که حداقل 34 میلیون اصله نهال به طور کامل کشت شود.

وی بودجه‌ای را که برای کشت 14 میلیون اصله نهال اختصاص یافته است را 100 میلیون یورو اعلام کرد که 24.6 میلیون یورو آن سهم سازمان جنگل‌ها است و بخشی هم از محل صندوق توسعه ملی و بخشی هم از اعتبارات جنگل‌های شمال اختصاص خواهد یافت.

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اهمیت جنگل‌کاری در کشور گفت: با تغییر اقلیم که تقریبا همه دنیا را درگیر کرده، کشت درختان و فضای سبز یک ضرورت انکارناپذیر است. طی 150 سال گذشته میزان دی‌اکسید کربن هوا 30 درصد افزایش یافته که برای سلامتی بسیار مضر است.

به گفته این مقام مسئول، افزایش گاز دی اکسید کربن CO2 معمولا با افزایش تخریب جنگل صورت می‌گیرد که متعاقب آن دمای محیط نیز بالا می‌رود.

در این نشست خبری روابط عمومی سازمان شماره‌های 02122488534 و 09191234212 را به عنوان شماره تلفن‌های ستاد هماهنگی و ارتباطات مردمی جهت مشارکت در کشت درختان اعلام کرد. قرار است در این نهضت نهالکاری از ظرفیت‌های مردمی و بسیجی استفاده شود و این شماره‌تلفن‌ها برای اعلام آمادگی متقاضیان تعیین شده است.

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در پاسخ به سوال خبرنگاران که آیا شرایط و زیرساخت‌های کشت 14 میلیون اصله درخت فراهم شده است، گفت: همه چاله‌های درختان کنده شده و آماده است و مدیران استان‌ها هم به عنوان مدیران پروژه انتخاب شده و نیروها همه آماده هستند تا 14 میلیون اصله درخت در مدت بسیار کوتاهی کشت شود.

شهبازی درباره سوالی در مورد تخریب جنگل‌ها گفت: تخریب جنگل در کشور ما نسبت به دیگر کشورها بسیار کم بوده و عمده کشورها جنگل‌هایشان یک دور تخریب شده است و حتی آنها آمده‌اند، از جنگل‌های هیرکانی ما نهال برده‌اند، اما مشکلی که در جنگل‌های ما وجود داشته، این است که این جنگل‌ها را خوب احیا نکرده‌ایم و البته دستبردهای زیادی هم به این جنگل‌ها شده است.

وی با بیان اینکه معضل تخریب جنگل‌ها در کشور همچنان وجود دارد، گفت: به بهانه‌های مختلف جاده‌سازی، انتقال آب و اجرای پروژه‌ها و طرح‌ها تخریب جنگل‌ها انجام می‌شود، اما تمام برنامه ما این است که این تخریب‌ها را به حداقل برسانیم.

شهبازی که حدود یک ماه است به عنوان سرپرست سازمان جنگل‌ها منصوب شده است، در مورد تخریب‌های جنگلی در منطقه سلمان‌شهر و همچنین جاده حیران اردبیل قول مساعد داد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن