اجتماعیاشتغالاقتصادیبازرگانیبهداشت و درمانتعاون و کارآفرینیصنعتصنعت و تجارتکشاورزیگزارش ویژه

افتتاح فروشگاه و نمایشگاه مرکزی گروه توسعه بازار صنایع غذایی

به گزارش اختصاصی پایگاه خبری- تحلیلی اقتصاد روز،فروشگاه و نمایشگاه مرکزی گروه توسعه بازار صنایع غذایی افتتاح شد.
فروشگاه و نمایشگاه مرکزی گروه توسعه بازار صنایع غذایی با حضور دکتر پرویز عطایی رییس هیات مدیره موسسه نوآوران توسعه و عدالت اقتصادی ، مهندس یزدی مدیر عامل توسعه بازار صنایع غذایی و با حضور جمعی از کارشناسان و متخصصین صنعت غذایی و برندسازی کشور افتتاح گردید.

دکتر پرویز عطایی رییس هیات مدیره موسسه نوآوارن توسعه و عدالت اقتصادی در دیدار با مهندس یزدی و در مراسم آغاز به کار فروشگاه و نمایشگاه مرکزی گروه توسعه بازار صنایع غذایی به تببین اهمیت صنایع غذایی و غفلتها از پتانسیلهای این صنعت پرداختند. دکتر عطایی با اشاره به اینکه صنایع غذایی در طول دو دهه گذشته به یکی از صنایع بزرگ و مهم کشور مبدل شده و در حال حاضر یکی از صنایع پیشرو در کشور است که با توجه به امکانات موجود، مواد اولیه مناسب و ظرفیت‌های فرآوری از پتانسیل بالایی برخوردار است. از سوی دیگر موقعیت ژئوپولتیک کشور به لحاظ قرار گرفتن در پنج مسیر کریدور اصلی ترانزیت بین‌المللی و بازار ۴۰۰ میلیون‌نفری منطقه از نکاتی است که پیش روی صادرکنندگان این صنعت قرار دارد.وی افزود صنایع غذایی با ارزش افزوده بالایش توانسته ۱۵ درصد اشتغال بخش صنعت، ۱۸ درصد کارگاه‌های صنعتی، ۱۰ درصد سرمایه‌گذاری، ۱۰ درصد ارزش افزوده و ۵ /۶ درصد صادرات صنعتی را به خود اختصاص دهد. وی افزود، تغذیه سالم ارتباط تنگاتنگی با سلامتی انسان دارد و هر چیزی که با سلامتی انسان ارتباط داشته باشد دارای اهمیت است.تغذیه سالم به معنای محدودیتهای شدید غذایی ، لاغر ماندن و یا محروم کردن خودتان از غذاهایی که دوست دارید نیست.


غذای خوب، غذایی است که ترکیب آن موافق با نیازهای بدن باشد و درعین حال سالم و بدون آلودگی‌ به مصرف انسان رسیده باشد. تغذیه نادرست همیشه از کمبود مواد مغذی حاصل نمی‌شود، بلکه در بسیاری از موارد، غذای خوب و کافی با دست انسان به غذای آلوده یا بی‌ارزش و بالاخره زیانبخش تبدیل می‌شود.
مبحث تغذیه شامل بحثهای گسترده ایست که هر روزه با آن در تماس هستیم ، سلامت غذا و مواد غذایی ، رژیمهای غذایی برای بیماریهای خاص خصوصاً بیماری های قلب و عروق که مهمترین عامل مرگ و میر در کشورهای صنعتی به شمار می آیند ؛


در ادامه مهندس یزدی از کارشناسان صنعت غذایی کشور و مدیر عامل گروه توسعه بازار صنایع غذایی چند مشخصه بارز صنایع غذایی را ذکر نمودند.
ارزش افزوده: اهمیت صنایع غذایی از آنجا مشخص می‌شود که بر اساس گزارش بانک مرکزی سهم هزینه مواد غذایی در سبد ماهانه خانوارها ۵ /۲۶ درصد است و اولویت مواد غذایی نسبت به دیگر هزینه‌های خانوارها، اهمیت این بخش را بیش از پیش مشخص می‌کند. البته صنعت غذای کشور هم در طول یک دهه گذشته تلاش داشته تا متناسب با نیازهای غذایی کشور رشد را تجربه کند و از این رهگذر این صنعت توانسته در یک دهه گذشته رشد ارزش افزوده ۲۶‌درصدی را به نام خود ثبت کند. هرچند با توجه به رشد ۳۷‌درصدی کل بخش صنعت در یک دهه گذشته سهم صنایع غذایی در کل بخش صنعت افزایش نیافته است اما باید در نظر داشت که بخش اعظم رشد ارزش افزوده ۳۷‌درصدی صنعت در یک دهه گذشته مرهون دو شاخه خودروسازی و پتروشیمی است که هر دو صنایع دولتی و نیمه‌دولتی محسوب می‌شوند؛ این در حالی است که رشد ۲۶‌درصدی صنایع غذایی مرهون تلاش همه‌جانبه بخش خصوصی خالص است. البته این به معنای آن نیست که صنایع غذایی جای رشد بیشتری ندارد؛ در حال حاضر سهم صنایع غذایی از کل ارزش افزوده سالانه بخش صنعت با ۱۹۰۰ میلیارد تومان معادل ۱۶ درصد است که این رقم در کشورهای موفق در این حوزه از جمله برزیل ۲۰ درصد و در هنگ‌کنگ ۲۳ درصد است. ارزش افزوده ۱۹۰۰ میلیارد تومانی در یک سال مرهون چند زیرگروه از جمله لبنیات، روغن، قند و شکر، غلات و محصولات آردی است که نیمی از این ارزش افزوده را به خود اختصاص داده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد صنعت غذا در ایران می‌تواند در صورت دریافت حمایت‌های لازم سهم خود را از رشد صنعت به ۲۰ درصد نیز افزایش دهد.

اشتغال: علاوه بر ارزش افزوده بالایی که صنایع غذایی دارد، این صنعت از نظر ایجاد اشتغال نیز در جایگاه مناسبی قرار دارد. بر اساس گزارش مرکز آمار از اشتغال واحدهای صنعتی، صنعت غذا در یک دهه گذشته بیش از ۱۵ درصد از اشتغال صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر در سال ۱۳۹۱ بیش از ۱۹۰ هزار نفر به شکل رسمی در کارگاه‌های بیش از ۱۰ نفر این صنعت مشغول به کار بودند. این در حالی است که این رقم تنها شامل ۲۷۵۰ کارگاه بالای ۱۰ نفر اخذ شده و آمار اشتغال بیش از ۸۲۵۰ کارگاه زیر ۱۰ نفر این صنعت در این آمار که حدود ۷۵ درصد است، مورد محاسبه قرار نگرفته است. البته مرکز آمار گزارش داده است در کل بخش صنایع غذایی شامل کارگاه‌های بیشتر و کمتر از ۱۰ نفر بیش از ۴۰۰ هزار نفر اشتغال دارند. توزیع این اشتغال در زیر‌گروه‌های صنایع غذایی بیش از همه در لبنیات، شیرینی و شکلات و قند و شکر دیده می‌شود. البته سهم ایجاد اشتغال میان زیر‌گروه‌های صنایع بسیار نزدیک به یکدیگر است که موجب شده در این صنعت هیچ‌گونه انحصاری شکل نگیرد و از این نظر نیز منطبق با استانداردهای بین‌المللی است. اشتغال ۴۰۰ هزارنفری در بخش صنایع غذایی در حالی رخ داده است که سهم اشتغال این صنعت با احتساب حلقه‌های قبلی و بعدی زنجیره (مانند کشاورزی و حمل و نقل) و زنجیره‌های بعدی (توزیع و بازار) بسیار بیشتر از رقم فعلی خواهد بود.

سرمایه‌گذاری خارجی: یکی از مهم‌ترین نکات در بحث صنایع غذایی این است که رشد و موفقیت آن تنها از سرمایه‌گذاری داخلی به دست آمده است. از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۲ میزان سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنایع غذایی ایران فقط ۶۰۰ میلیون دلار بوده است و تنها چهار شرکت خارجی در حوزه صنایع غذایی کشورمان سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۰ سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنایع غذایی ترکیه ۱۲۳ میلیون دلار بوده که سال بعد از آن به ۶۴۸ میلیون دلار رسیده و در نهایت در سال ۲۰۱۲ به رقم ۱ /۲ میلیارد افزایش یافته است.
نکته جالب توجه این است که ترکیه به عنوان کشور همسایه و رقیب ایران در بازارهای منطقه‌ای در سال ۲۰۱۰ رتبه هفدهم را در جذب سرمایه‌گذاری خارجی بخش صنایع غذایی داشته که سال بعد به رتبه هشتم و در سال ۲۰۱۲ در جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی صنایع غذایی به مقام اول رسیده است. در واقع این پتانسیل وجود دارد که بخش صنایع غذایی ایران با جذب سرمایه‌گذاری خارجی رشد فعلی خود را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد.

امنیت غذایی: تمام اهمیت صنایع غذایی مربوط به رشد و پتانسیل‌های اقتصادی آن نیست؛ در تمام کشورهای جهان صنایع غذایی از آن جهت مورد حمایت قرار می‌گیرد که امنیت غذایی مردم یک کشور در صدر تصمیم و برنامه‌ریزی دولتمردان جای دارد. بر اساس تعریف فائو (صندوق کشاورزی ملل متحد) امنیت غذایی را باید با سه مبنای استطاعت‌پذیری، در دسترس بودن و کیفیت مواد غذایی تعریف کرد. در کشور ما نیز به دلایل مختلف بحث امنیت غذایی در خور جایگاهی مهم است. در واقع با وجود تنوع و تولید زیاد در بخش کشاورزی، امنیت غذایی در ایران از یک‌سو به دلیل اینکه توزیع درآمد بین اقشار مختلف جامعه یکسان نبوده است و سهم دهک‌های بالا از درآمدها افزایش یافته و دهک‌های پایین از توزیع درآمد کاهش یافته و در واقع گروه کثیری از افراد جامعه درآمد بالایی ندارند و از سوی دیگر ناچیز بودن تنوع غذایی و تمرکز بر چند محصول به موضوعی مهم تبدیل شده است.

صادرات: یکی از مهم‌ترین مزیت‌های صنعت غذای ایران افزایش توان صادراتی آن است. صنایع غذایی ایران با قابلیت جذب ۱۲۰ میلیون تن ماده خام و فرآوری ۹۰ میلیون تن ماده خام، صنعتی بزرگ و توانمند است که علاوه بر پوشش نیازهای داخلی کشور می‌تواند صادرکننده مواد غذایی به کشورهای منطقه از جمله بازار ۴۰۰‌میلیونی همسایگان خود در خاورمیانه و حوزه CIS باشد. این صنعت در یک دهه گذشته گام‌های موثری در رشد صادرات برداشته است و از رقم ۵۴۲ میلیون دلار صادرات مواد غذایی در سال ۱۳۸۴ به رقم دو میلیارد و ۷۲۸ میلیون دلار در سال ۱۳۹۳ رسیده که رشدی بیش از ۴۰۰ درصد را طی ۹ سال ثبت کرده است. این در حالی است که تنش‌های ارزی، تحریم‌ها، جنگ و فضای ناآرام در کشورهای منطقه در ابتدای دهه ۹۰ باعث شد تا روند رو به رشد صنایع غذایی ایران به آنچه تمام پتانسیل آن است، نرسد.
با این حال این انتظار می‌رود که در فضای پسابرجام این صنعت بتواند به رشد خود با قدرت بیشتری ادامه دهد. نکته مهم در صادرات محصولات صنایع غذایی ایران آن است که متکی به یک زیر‌گروه خاص نیست و با اینکه در صدر اقلام صادراتی ما شیرینی و شکلات و لبنیات قرار دارند، اما حجم این دو گروه از مجموع کل صادرات حدود ۳۳ درصد است و تمام زیرگروه‌های صنایع غذایی ایران پتانسیل صادرات دارند. در خصوص مقاصد صادراتی صنایع غذایی ایران ذکر این نکته ضروری است که بیش از ۱۰۰ کشور از ایران مواد غذایی وارد می‌کنند و کشورهای همسایه، آسیای میانه، کشورهای حوزه خلیج فارس و به همراه اسپانیا، آلمان، لهستان در مجموع ۸۵ درصد از مقاصد صادراتی صنایع غذایی ایران را تشکیل می‌دهند.

بومی‌سازی: باوجود تحریم‌ها صنایع غذایی از تکنولوژی‌های روز دنیا عقب نمانده‌اند و چند خط بزرگ تولیدی در کشور ایجاد شد به طوری که می‌توان به خطوط روز تولید پاستا، شیرینی و شکلات، آردسازی و افتتاح اولین پالایشگاه غلات اشاره کرد.
از سوی دیگر در صنعت شیرینی و شکلات نه‌تنها این صنعت بومی‌سازی شده بلکه از حیث تولید ماشین‌آلات هم توانمند شده‌ایم تا جایی که بخش قابل توجهی از ماشین‌آلات این بخش در داخل کشور تولید می‌شود.
همچنین پیشرفت صنعت غذایی ما در آرد، کنسرو و لبنیات نیز تا حدی است که ظرفیت تولید ما بسیار بالاتر از میزان مواد اولیه موجود است و در این دو شاخه با ظرفیت‌های خالی زیادی در داخل مواجه هستیم.با این همه به دلیل مشکلات متعددی که در سال ۱۳۹۴ گریبانگیر صنایع مختلف بود، صنایع غذایی به لحاظ حجمی با کاهش ۱۴‌درصدی صادرات مواجه شد.

گروه توسعه بازار با استفاده از متخصصین و نخبگان صنایع غذایی کشور و با همکاری برندهای تجاری برتر صنایع غذایی کشور، آمادگی همکاری با کلیه سازمانها و ارگانها را جهت تامین مواد غذایی با قیمت و کیفیت مناسب را دارد. در پایان دکتر عطایی اعلام کرد در گام بعدی این گروه بر فروش محصولات طبیعی و ارگانیک تمرکز خواهد داشت.
آدرس:تهران، میدان رازی (گمرک)، خیابان صیامی،حاجی آباد (انبار نفت) خیابان زربافیان، پلاک ۱۱۶
تلفن تماس: ۵۵۶۶۵۶۹۷-۰۲۱
تلفن همراه: ۰۹۱۲۲۸۸۸۶۱۹۲

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن