اتاق بازرگانیاتاق بازرگانی ایراناقتصادیصنعت و تجارت

بازرگانان شیراز در انتظار رسیدگی و اعلام نتیجه قوه قضائیه به 36 تخلف انتخابات اتاق بازرگانی شیراز

اتاق های بازرگانی مدافع بخش خصوصی یا دولتی! (گزارش دوم)

در ادامه سلسله گزارشهای اتاق های بازرگانی مدافع بخش خصوصی یا دولتی!؛ پایگاه خبری- تحلیلی اقتصاد روز (قسمت دوم) به بررسی انتخابات اتاق شیراز پرداخت.
با اعلام خبر ابطال انتخابات اتاق بازرگانی آبادان توسط دیوان عدالت اداری و رسیدگی و ورود قوه قضائیه به انتخابات، تعداد زیادی از اتاق های بازرگادر انتخابات اسفند 97 ، تعدادی از بازرگانان دلسوز و متعهد شیراز ابتدا به شورای عالی نظارت و وزارت صنعت، معدن و تجارت که مرجع رسیدگی به شکایات و تخلفات اتاق های بازرگانی در سراسر کشور مراجعه و بعد از مدتها دوندگی بعلت عدم رسیدگی سریع و اصولی به آخرین مرجع و امید رسیدگی یعنی قوه قضائیه روی آوردند.
متاسفانه طی ده سال گذشته به علت نفوذ عواملی از دولتیها و تعدادی نیز به امید کسب اطلاعات بازرگانی و اقتصادی و استفاده از این اطلاعات در جهت استفاده غیر مشروع رانتی وکسب ثروتهای بادآورده و آنچنانی دچار مفاسد اقتصادی گردیده و بدون توجه به اهداف عالیه اتاق بازرگانی که ملجاء و امید بازرگانان بخش خصوصی کشور اتاق را با هدف سوء استفاده به بخش دولتی نزدیک کرده که نتیجه آن متاسفانه وضعیت بسیار نابسامان اقتصادی فعلی است.
بازرگانان دلسوز شیرازی به این امید که با پیگیری سریع مسئولان قوه قضائیه و ابطال به حق انتخابات شیراز، ضمن جلوگیری از تخلفات هرچه بیشتر عده ای بنام هیات نمایندگان و رئیسه و عواملشان و انتخابات مجدد بر اساس اصول قانونی و دمکراسی با جلوگیری از یکدست شدن انتخابات مجددا نمایندگان دلسوزی را در پارلمان خصوصی(اتاق شیراز)
که نهادی از تمام ملت نجیب ایران و بازرگانان شریف شیراز در جهت بهبود اقتصاد کشور خواهند بود، انتخاب نمایند.گزارش مشروع و مستدل 17 شهریور 98 خبرگزاری مهر بطور کامل پرده از تخلفات محرز اتاق بازرگانی شیراز برداشته که امید می رود به دستور رئیس محترم قوه قضائیه و با ورود سریع و جدی قضات عدالت پرور این قوه شاهد ابطال این انتخابات مهندسی شده باشیم.در پایان گزارش مشروح ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ خبرگزاری مهر بازنشر میگردد. ادامه دارد…
خبرگزاری مهر – گروه استان ها: بیش از ٩٠ سال از عمر اتاق بازرگانی گذشته است و سال ها است که تجار به نام کشور با عضویت در اتاق بازرگانی نسبت به اجرای برنامه های اقتصادی خود و تعیین خط مش سازمانی اقدام می کنند.
در کنار حضور فعالان اقتصادی یکی از نقش های وجودی اتاق های بازرگانی را می توان آموزش افراد نیز عنوان کرد.
اما این نهاد با ظرفیت اخیرا درگیر حواشی شده است. حواشی که همگی از انتخابات اخیر اتاق نشات گرفته و ابهام در نحوه برگزاری انتخابات آنها را شبهه برانگیز کرده است.
انتخاباتی پر از حاشیه یکی از نامزدهای انتخابات اتاق بازرگانی شیراز و عضو اتاق بازرگانی شیراز در گفت و گو با خبرنگار مهر در خصوص حواشی این انتخابات گفت: انتخابات از ابتدا دارای مشکل بود و دستورالعمل کلی برای انتخابات اتاق بازرگانی وجود نداشت.
صدرالله دهقان با تاکید بر اینکه قوانینی که اتاق های بازرگانی نیز داشته اند انتخابات بر آن أساس صورت نگرفته است اضافه کرد: برای شرکت در انتخابات اتاق بازرگانی کارهای عضویتی صادر شده که غیر قانونی بودند.
او افزود: یکی از مشکلات قانونی این است که کارت های بازرگانی که صاحبان آن در قید حیات نیستند تعیین تکلیف نشده و بعضاً دیده شده برای این کارت ها نیز کارت عضویت صادر شده چون تنها برای افرادی امکان کارت عضویت میتوان صادر کرد که ١٨ ماه از دریافت کارت بازرگانی آنان گذشته است.
دهقان با اشاره به اینکه اسامی تمامی این افراد موجود است عنوان کرد: سوء استفاده در این زمینه صورت گرفته است و کارتهایی که از دهه ۶٠ و ٧٠ تاکنون تمدید نشده اند ناگهان برای آنان کارت عضویت صادر شده است.
٢٠٠ تا ٢٢٠ کارت عضویت صادر شد
صدرالله دهقان در خصوص مشکلات این انتخابات اضافه کرد: در هفته آخری که قرار بود انتخابات برگزار شود بیش از ٢٠٠ الی ٢٢٠ کارت عضویت در اتاق بازرگانی شیراز صادر می شود که این نشان می دهد انتخابات اتاق شیراز عادلانه نیست.
وی درباره مستندات موضوع فوق نیز بیان کرد: انتخابات از آن جهت دارای مشکل بود که اتاق بازرگانی شیراز لیستی از افرادی که امکان رای دهی داشتند را در اختیار کاندیداها قرار داد که در این لیست هزار و ٧٣ نفر امکان رای دهی داشتند.
دهقان تاکید کرد: پس از انتخابات و زمانی که علی همتی رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت وقت فارس تعداد افراد واجد شرایط رای دهی را اعلام کرد این افراد به هزار و ٢٧٣ نفر رسیده بود.
او متذکر شد: شاهد بودیم که افرادی که کارت بازرگانی آنان به کارت عضویت تبدیل شده بود بیشتر از افرادی که دارای کارت بازرگانی بودند در این انتخابات حضور داشته و رای دادند.
این کاندیدای حضور در نهمین دوره اتاق بازرگانی انتخابات اتاق را مهندسی شده عنوان کرد و پا را فراتر گذاشته و می گوید: برنامه ریزی صورت گرفته به گونه ای بود که مهندسی انتخابات از یک سال قبل آغاز شود و عناصر به گونه ای در کنار هم قرار گرفته بود که نتیجه همانی شود که افرادی خاص می خواهند.
دهقان تصریح کرد: تخلفات صورت گرفته تنها مربوط به شیراز نیز و در سایر اتاق ها نیز این تخلفات صورت گرفته است اما نمیخواهند به این موضوع بپردازند چون برخی از افراد از این رویدادها است که دارای پست شده اند.
این فعال اقتصادی می گوید: مدیریت اتاق بازرگانی به دست عده ای خاص است و اگر روند همین گونه باید باید شاهد حضور نوه ها و نتیجه های این افراد بر مسند ریاست اتاق بازرگانی شیراز باشیم البته همه افراد هیات رئیسه اینگونه نیستند بلکه برخی که هم پست ،مقام و قدرت دارند اینگونه اند.
صلاحیت افراد چه شد؟
این کاندیدای نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی گفت: بیش از شش ماه از انتخابات اتاق بازرگانی گذشته است اما هنوز تایید صلاحیت کاندیداها به آنان ابلاغ نشده است نه تنها تایید صلاحیت ها بلکه صلاحیت برخی از افرادی که در انتخابات حضور داشته و انتخاب شده اند نیز در هاله ای از ابهام است.
صدرالله دهقان بیان کرد: دو عضو اصلی که در هیات رئیسه حضور داشته اند نیز هنوز تایید صلاحیت آنان مورد تصویب قرار نگرفته است و این در حالی است که هیات نظارت بر انتخابات استان فارس گزارشی از روند انتخابات تهیه کرده که خلاف واقع است.
آن کارگر لوله فروش
وی در خصوص افرادی که کارت عضویت اتاق بازرگانی برای آنان صادر شده است نیز گفت: تنها در یکی از موارد یک کارگر لوله فروش در اتاق عضو شده که اقوام یکی از اعضای اتاق بازرگانی است.
دهقان افزود: نامه ای که این شخص به عنوان فعال اقتصادی ارائه کرده نیز اینگونه است که این نامه گواهی می کند این فرد در آن مغازه لوله فروشی فعالیت می کند!
واریز به حساب از یک حساب بانکی
صدرالله دهقان در خصوص سایر تخلفات انتخابات نیز بیان کرد: ما به بخشی از اطلاعات دسترسی داریم و تمامی اطلاعات در اتاق بازرگانی شیراز موجود است اما بخش اعظمی از کارت‌های عضویت صادر شده حق عضویت آنان از طریق یک حساب پرداخت شده است و تنها بخش اندکی به صورت نقدی این حق عضویت را پرداخته اند.
او افزود: بر أساس آمار ۶٠٠ نفر در انتخابات شرکت کرده اند اما افزاد کمتری حضور داشته اند و برخی ٢-٣ بار در این انتخابات حضور داشتند و نسبت به رای دهی اقدام کرده اند .
دهقان معتقد است : مسئولین ذی ربط از این موضوع و مشکلات آگاهی دارند و گزارش های مختلفی به آنان رسیده است اما هنوز رسیدگی را عملیاتی نکرده اند.
در عین حال محمدعلی دیده‌روشن، نائب رئیس اتاق ایران و قطر و یکی از قدیمی‌ترین اعضای اتاق شیراز نیز در این باره به رسانه ها گفته بود که گفته می‌شود در اتاق‌های برخی استان‌ها مثل شیراز، سنندج ، اهواز و … تخلفاتی بوده و کارشناسان شورای نظارت به این نتیجه رسیده‌اند که تخلفاتی در صدور کارت‌های عضویت صورت گرفته است. ما از قبل گفتیم کارت عضویت غیر از مهندسی انتخابات به کار دیگری نمی‌آید.
وی عنوان کرده بود که این کارت نیازمند هیچ پیشینه کاری نیست و با آن نمی‌شود صادرات و واردات انجام داد، بنابراین نباید اتکا به آن، تصمیم‌گیرنده باشند. اینجا مشکل قانونی است که به دارندگان کارت‌های عضویت، حق رأی اعطا کرده است، زیرا اینها در خدمت قدرتمندان قرار می‌گیرند.
وی افزود: گویا انتخابات ۱۳ شهر مشکل داشته که بعد از بررسی‌ها هفت شهر مورد تأیید قرار گرفته و فقط ۶ شهر دیگر این مشکل را دارند که موضوعشان در شورای عالی نظارت قرار دارد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن