اجتماعیدسته‌بندی نشدهشهری

تشریح مؤلفه‌های “نیروی انتظامی مقتدر” توسط رئیس دستگاه قضا در مراسم صبحگاه ناجا

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه روحیه انقلابی نباید هیچ مانعی را برای انجام وظیفه، ایجاد امنیت در جامعه، ایجاد رفاه اجتماعی و عدالت به‌رسمیت بشناسد و تمام موانع را رفع‌شدنی بداند، مؤلفه‌های “نیروی انتظامی مقتدر” را تشریح کرد.

به گزارش  اقتصاد روز؛  آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در مراسم صبحگاه نیروهای انتظامی در ستاد فرماندهی این نیرو ضمن تبریک هفته ناجا، گرامیداشت یاد شهدای این نیرو و طلب عافیت برای جانبازان نیروی انتظامی اظهار کرد: باید بدانیم که اقتدار و نیروی انتظامی مقتدر که بتواند اولاً در حوزه پیش‌بینی،  ثانیاً در حوزه پیشگیری و ثالثاً در حوزه برخورد زمان‌شناسانه، مقابل تمام ناامنی‌ها و شرارتها ایستادگی کند، مؤلفه‌هایی دارد که باید به الزامات و اقتضائات آن پایدار بود تا نیروی انتظامی در تمام حوزه‌ها، ضمن اقتدار، نیرویی مهربان و باتدبیر جلوه کند.

رئیس قوه قضائیه ضمن تشکر از زحمات نیروهای انتظامی که در جای جای کشور برای ارتقای نظم و امنیت تلاش می‌کنند و مجاهدانه نمی‌گذارند قانون‌شکنان، افراد شرور و هنجارشکن، امنیت مردم را به مخاطره بیفکنند، تصریح کرد: نخستین مؤلفه جامعه و نیروی مقتدر، دین‌مداری و ایمان به خداست، آنچه به انسان قدرت می‌بخشد، ذات اقدس کبریایی است.

وی با بیان اینکه قدرت و توانایی متعلق به خداوند متعال است، خاطرنشان کرد: افراد دین‌مدار به‌اعتبار ارتباط با قدرت لایزال الهی قدرتمند هستند، دومین مؤلفه اقتدار عبارت است از مردم عزیزی که دل در گروی خدا و دین دارند، توجه به مردم، مردم‌داری و مردم‌باوری از مؤلفه‌های مهم برای اقتدار است، قدرت در جامعه ما از آن مردم متدین است.

اتصال با مردم و مردم متدین در صحنه حماسه‌آفرین اقتدار می‌آفریند

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: آنچه دشمن را از هر اقدامی علیه مردم ما، هرگونه حمله و تعرض، بازداشته، عبارت است از مؤلفه‌های قدرت و مردم از مهمترین مؤلفه‌های قدرت هستند؛ اتصال با مردم و مردم متدین در صحنه حماسه‌آفرین اقتدار می‌آفریند.

رئیسی، ارتباط صمیمانه با مردم و خدمت‌گزاری خالصانه برای مردم و باور داشتن مردم متدین در صحنه را اقتدارآفرین دانست و عنوان کرد: روحیه انقلابی و خطرپذیری به‌عنوان سومین مؤلفه قدرت‌آفرین مطرح است؛ نیرویی که با اعتقاد به خدا و برای خدمت به مردم آمادگی خطرپذیری دارد، خود را در همه جا سپر قرار می‌دهد تا به مردم لطمه‌ای وارد نشود و امنیت مردم در خطر قرار نگیرد، این خطرپذیری، جان‌فشانی و ایثار اقتدار می‌آفریند.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: جوانان برومندی امروز بین نیروهای مسلح، مردم عزیز و نیروی انتظامی آماده خطرپذیری و جان‌فشانی هستند، روز نخست ماه ربیع، روز یادآور جان‌فشانی وجود مقدس امیرالمؤمنین علی(ع) در بستر پیامبر اکرم(ص) است؛ این روز بسیار مبارک و روزی است که جلوه یک ایثار  بزرگ و جان‌فشانی ماندگار، به نام  امیرالمؤمنین علی(ع) ثبت شده است؛ امیرالمؤمنین علی(ع) برای حفظ جان پیامبر؛ جان جانان عالم هستی، جان خود را به خطر انداخت و این درسی به‌عنوان جان‌فشانی بزرگ در تاریخ بشریت است.

روحیه انقلابی هیچ مانعی را برای انجام وظیفه، ایجاد رفاه اجتماعی و عدالت به‌رسمیت نمی‌شناسد

وی تصریح کرد: این روحیه همان روحیه انقلابی است که همواره فرماندهی معظم کل قوا از تمام نیروها و دست‌اندرکاران در کشور مطالبه دارند که باید نیروی انتظامی، قوه قضائیه، دولت، مجلس و تمام بخشها انقلابی باشند، انقلابی بیندیشند و انقلابی عمل کنند؛ روحیه انقلابی نباید هیچ مانعی را برای انجام وظیفه، ایجاد امنیت در جامعه، ایجاد رفاه اجتماعی و عدالت به‌رسمیت بشناسد و تمام موانع را رفع‌شدنی بداند، مانعی پیشِ‌روی خود نبیند و خود را قدرتمند بداند تا تمام موانع را رفع کند و برای رفع موانع، زمان‌شناسی بسیار مهم است.

این مقام عالی قضایی افزود: امروز در تاریخ اسلام، روز قیام “توّابین” شمرده شده است یعنی روزی که “سلیمان‌بن صرد خزاعی” جمعی را برای خون‌خواهی امام حسین(ع)، گردهم آورد، این هم درس بزرگی برای همه ما و زمان‌شناسی است، جریان توابین، جریان مهمی در تاریخ است و درسهای بسیاری دارد؛ اما مهمترین درس آن زمان‌شناسی است.

رئیسی ادامه داد: تفاوت بین عاشورائیان و توابین در همین نکته است، عاشورائیان در زمان مناسب به سخن ابا‌عبدالله(ع) و فریاد استغاثه ایشان لبیک گفتند؛ برای نیروهای مسلح ما به‌ویژه نیروی انتظامی زمان‌شناسی امر بسیار مهمی است، در زمان مناسب باید برای پیشگیری‌ها و برخورد مناسب اقدام مدبرانه‌ای صورت گیرد؛ این زمان‌شناسی برای همه در زندگی درس مهمی است و برای دست‌اندرکاران حکومت و نظام، یک نیرو، یک قاضی و یک مدیر بسیار اهمیت دارد که چگونه صورت گیرد.

وی با ابراز اینکه “باید بدانیم از مهمترین رموز اقتدار در نظام ما، نقطه پیشوایی و مقتدای این انقلاب و این نظام و جایگاه فرماندهی معظم کل قوا برای نیروهای مسلح است”، اظهار کرد: وجود مقام معظم رهبری از نکات محوری و مهمی است که امروز برای ملت ما و نیروهای مسلح ما اقتدار آفریده است، ایشان امروز عمود این خیمه هستند و با هدایتهای بصیرت‌آفرین و سخنان حکیمانه، نیروهای در صحنه را هدایت می‌کنند.

امروز پلیس در آمریکا منفور است

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: اقتضائات اقتدار با اعمال خشونت تفاوت دارد، امروز پلیسها در برخی نقاط دنیا مورد نفرت مردم قرار دارند، در آمریکا پلیس، منفور است چون خشونت را در مقابل عدالت‌خواهان و معترضان پیشه کرده است؛ بین قدرتمند و مقتدر بودن و اعمال خشونت فرق دارد، همچنان که بین نرمی و مهربانی و ضعف نشان دادن، تفاوت وجود دارد.

ضعف نشان‌دادن ممنوع و نرمی و مهربانی امری پسندیده است

این مقام عالی قضایی با تأکید بر اینکه ضعف نشان دادن ممنوع و نرمی و مهربانی امری پسندیده است، متذکر شد: اعمال خشونت و قدرت با سلاح، بر مردمی که امروز در آمریکا و اروپا عدالت‌خواهی می‌کنند و زانو بر گلوی آنها قرار دادن و خفه کردن صدای آنها صلابت و اقتدار نیست.

مقابل سارقان حرفه‌ای و قاچاقچیان مواد مخدر و کالا باید مقتدرانه ایستاد

رئیسی متذکر شد: امیرالمؤمنین علی(ع) فرق بین نرمی، نرم‌خویی، مهربانی با ضعف و فرق قدرت نشان دادن و اقتدار با خشونت و خشونت‌طلبی را بیان کردند؛ این همان نقطه فاصلی است که در پلیس مردمی ما جلوه‌گر است، باید مقابل سارقان حرفه‌ای و سابقه‌دار، قاچاقچیان مواد مخدر، افرادی که به‌صورت سازمان‌یافته اقدام به قاچاق کالا می‌کنند و اشرار مقتدرانه ایستاد.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: با افرادی که فضای مجازی، امنیت اجتماعی و روانی جامعه را مختل و هنجارشکنی می‌کنند باید برخورد و آنها را شناسایی کرد؛ اینجا موضع، قانونی است، قانون‌مدار بودن نکته مهم و محوری برای نیروی انتظامی و برای تمام افرادی است که در این میدان می‌خواهند امنیت اجتماعی را برقرار کنند.

انتظام‌بخشی در شهرها و جاده‌ها باید با جدیت و قانونمندانه پیگیری شود

وی بیان کرد: امروز عزیزان ما که کار انتظام‌بخشی شهرها و جاده‌ها را انجام می‌دهند، کار بسیار مهمی انجام می‌دهند، این انتظام‌بخشی منجر به کاهش جان باختن عزیزان در شهرها و جاده‌ها می‌شود، این انتظام‌بخشی باید با جدیت و قانونمندانه پیگیری شود و روز به روز شاهد کاهش جان‌باختن عزیزان در شهرها و جاده‌ها به‌خاطر بی‌نظمی باشیم.

مسئولان باید با چشمی باز نفوذ، قانون‌شکنی و ناهنجاری را رصد کنند

این مقام عالی قضائی با تأکید بر اهمیت کار مرزبانان جان‌فشان و بزرگوار که شبانه‌روز با چشمانی تیزبین از مرز نگهداری می‌کنند و تمام افرادی که مرزهای اقتصادی و اجتماعی را در جامعه مرزبانی می‌کنند، گفت: امروز برای تمام مسئولان، مرزبانان فرهنگی، مرزبانان اقتصادی و مرزبانان اجتماعی ضرورت دارد با چشمی باز نفوذ، قانون‌شکنی و ناهنجاری را رصد و مقابل قانون‌شکنان و هنجارشکنان ایستادگی کنند. امنیت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و امنیت در فضای خصوصی برای ما بسیار مهم و محوری است.

رئیسی با تأکید بر اینکه “دستگاه قضایی و همکاران ما در سراسر کشور، حامی نیروهای در میدان و عزیزان در نیروی انتظامی هستند که به‌صورت قانونمدار به‌عنوان ضابط قوه قضائیه در میدان عمل می‌کنند و بازوی توانای قوه قضائیه هستند، خاطرنشان کرد: اجرائیات بموقع، آگاهانه و بامهارت توسط عزیزان، به اجرای عدالت کمک می‌کند و در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در محکمه بسیار تأثیرگذار است.

رئیس قوه قضائیه ضمن تقدیر از جان‌فشانی، ایثارگری، خطرپذیری تمام عزیزان در نیروی انتظامی، فرماندهی این نیرو، نمایندگی مقام معظم رهبری در این نیرو و تمام فرماندهان عالی که از چهره‌های برجسته و خدمت‌گزار هستند، برای آنها طلب مزید توفیق کرد و گفت: ان‌شاءالله روز به روز جلوه نیروهای انتظامی و مسلح ما بیشتر شود و مردم عزیز، پلیسی را با سه خصوصیت مهربان، باتدبیر و مقتدر در میدان ببینند.

منبع: تسنیم

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن