صنعت و تجارتگردشگری

جهانگیری: دولت از کسب و کارهای مبتنی بر فناوری های نوین حمایت می کند

معاون اول ریاست جمهوری گفت: دولت به طور کامل آمادگی دارد از کسب کار های مبتنی بر فناوری های نوین و شرکت های دانش بنیان حمایت کند.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا «اسحاق جهانگیری» عصر روز چهار شنبه در مراسم رونمایی از طرح‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه اشتغال زایی و کسب و کار، خطاب به فعالان کسب کارهای نوین و دانش بنیان تاکید کرد: با قوت، دلگرمی و شجاعت به میدان بیایید؛ دولت پشتیبان شماست و دغدغه‌هایتان را برطرف خواهد کرد.

وی ادامه داد: بهترین کاری که باید در دولت و بخصوص در وزارت ارتباطات اتفاق بیافتد، این است که نقشه راه مطمئن دوران اقتصاد دیجیتالی را ترسیم کند و بر مبنای این نقشه راه قدم به قدم حرکت کند.

جهانگیری گفت: کسب و کارهای جدید که امروز در این جلسه در مورد آن صحبت شد، خیلی برای من آموزنده بود بنابراین باید بستر و فضایی به وجود آوریم که استعدادهای زیادی که در بخش های مختلف در جوانان این کشور وجود دارد بروز و ظهور پیدا کند.
وی افزود: وزیر ارتباطات به سوالات این نشست پاسخ مناسب خواهند داد و باید تیم و کارگروهی گذاشته شود که به این موارد رسیدگی کند و راهکار پیدا کند.
معاون اول رییس جمهوری افزود: پیامی که از جمع کارآفرینان به خصوص در حوزه فناوری های نوین و دانش بنیان به جامعه باید اعلام شود، این است که زمینه جدیدی از کسب و کار در دنیا به وجود آمده است که نباید از آن غفلت کنیم.
جهانگیری ادامه داد: قبل از دوران انقلاب، وقتی در مورد دوران انقلاب صنعتی بحث و گفت و گو می کردیم و می گفتیم چه اتفاقات مهمی در دنیا افتاده است که ما نتوانستیم همگام با آن اتفاقات اقتصاد، صنعت و توسعه کشور را شکل دهیم و روز به روز فاصله ما با دنیای پیشرفته زیاد شد و به جایی رسیدیم که فاصله خیلی عظیم است.
معاون اول رییس جمهوری گفت: امروز در دوران جدید انقلاب صنعتی و ارتباطی قرار گرفته‌ایم بنابراین باید بتوانیم درست به جامعه و نیروهای نخبه و دولت مردان منتقل کنیم که فرصت دارد به سرعت سپری می شود و از دست می رود باید بجنبیم از این دوره عقب نیفتیم و سهم و نقش ایران را در جایگاه خود حفظ کنیم.
وی افزود: اقتصاد دیجیتالی امروز در دنیا بسرعت سهم آن زیاد می شود. از همین سال های اخیر سهم اقتصاد دیجیتال نسبت به اقتصادهای دیگر در همه کشورهای صنعتی رو به رشد است و در ایران هم باید حتماً به این نقطه برسیم.
جهانگیری در ادامه یادآورشد: کشور ما شاهد تحرکات خوبی در فضای کسب و کار است البته ویژگی های این فضا این است که الگوهای جدیدی از کسب و کار ارایه می دهد.
وی با بیان اینکه من به عنوان کسی که عمرم در دوران اجرایی، صنعتی و توسعه ای گذراندم گفت: جلسات زیادی با کارآفرینان داشتم اما امروز در جلسه با شما کسانی که فناوری نوین و دانش بنیان هستید با سایر جلسات گذشته کاملاً متفاوت بود، حرف هایی که از شما شنیدم با حرف هایی که از کارآفرینانی که تا الان در جلسات شنیدم کامل متفاوت بود.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه ایران منابع و نعمت های زیادی دارد گفت: یکی از این نعمت ها مردم دانا، جوانان خلاق که در واقع سرمایه انسانی است که امروز در اختیار ما برای توسعه ایران قرار دارد.
وی افزود: این سرمایه انسانی توانمند و کارآمد قادر است که ایران را به نقطه خوبی برساند و قادر است که مشکلات ایران را حل و به سمت پیشرفت هدایت کند.
جهانگیری ادامه داد: غربی ها ممکن است بتوانند همه منابع مادی و طبیعی ما تحریم کنند و تحریم کردند، همچنان که مهمترین سرمایه مادی ما که نفت است را تحریم کرده اند، منابع معدنی که به فولاد و پتروشیمی تبدیل کردیم تحریم کرده‌اند، اما یک سرمایه را که آمریکایی ها نمی‌توانند تحریم کنند فکر و اندیشه شما جوانان است. هیچ زمانی نمی توانند بگویند که شما فکر نکنید و خلاقیت و نوآوری نداشته باشید بنابراین راه پیشرفت و توسعه کشور از شما سرمایه های انسانی است.
معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: اگر می خواهیم آینده ایران مطمئنی باشد و ایران به خوبی پیشرفت کند باید به این سرمایه انسانی متکی باشیم و به سمتی برویم که در دوران اقتصاد دیجیتال و دوران انقلاب صنعتی و ارتباطی سهم خود را متناسب با جایگاه و مردم و ویژگی های کشورمان بدست بیاوریم.
جهانگیری با بیان اینکه زمینه پیشرفت برای بخش های کشور وجود دارد گفت: باید گیرهایی که در بخش های مختلف به خصوص در بخش های بانکی است به آنها ورود کرد و در خدمت توسعه کشور قرار داد.
وی بار دیگر یادآور شد: مهمترین کاری که باید در دولت و وزارت ارتباطات انجام شود این است که نقشه راه مطمئنی برای دوران اقتصاد دیجیتال ترسیم کنیم و زیرساخت های مورد نیاز کشور را درست کنیم که البته هم در دولت یازدهم و هم دولت دوازدهم گام های بلندی برای توسعه زیرساخت ها از جمله در پهنای باند، فیبرنوری و مسایل دیگری که اتفاق افتاد برداشته شد و چه مسولان و مدیرانی که به دنبال آن بودند که این زیرساخت ها توسعه پیدا کند چه فشارهای زیادی تحمل کردند.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه آموزش مناسب به دلیل کاربردی حتماً باید یکی از مولفه های این نقشه راه دیجیتال باشد گفت: باید با دانشگاه و روسای دانشگاه مذاکره شود و در متون درسی و فصل های درسی و هم در مراکز آموزشی کاربردی برای توسعه فناوری های نوین به کمک بیایند.
معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه باید از فرار مغزها جلوگیری شود گفت: اینکه گفته می شود معاون علمی و فناوری رییس جمهور که در طول سال های گذشته چه تعداد از نخبگان ایرانی خارج از کشور ثبت نام کردند که به ایران برگردند خبرهای بسیار خوبی است بنابراین باید شرایطی فراهم کنیم که بستر کار برای آنها فراهم شود و مغزها به کشور برگردند و داخل کشور فعالیت کنند.
جهانگیری با بیان اینکه باید زمینه را برای کسب و کارهای نوین و دانش بنیان فراهم کنیم گفت: برای تسهیل فضای کسب و کارهای نوین یک همکاری جمعی با محوریت وزارت ارتباطات، صمت، اقتصاد، معاون علمی رییس جمهور و نظام بانکی که مجموعه قوانین و مقررات را می نویسند بینند که موانع فعالیت این گونه شرکت ها چیست.
وی با بیان اینکه کارآفرینی کار مهمی است و در همه دوران عامل تغییرات بنیادی در تحولات جامعه و کشور بوده است گفت: کار آفرین تلاش مستمر انجام می دهد و بینش وسیع دارد، برای عبور از روش های روتین و سنت های جا افتاد فکر و برنامه دارد.
جهانگیری گفت: من به عنوان معاون اول رئیس‌جمهوری که در همه سطوح این کشور مسوولیت داشتم این اولین باری است که با چنین مجموعه ای از کارآفرین روبرو شدم بدانید مشکلات در بخش های دیگر بیش از اینجا است.
وی افزود: باید مدیران تحول پذیر و ریسک‌پذیری را برای تغییر مقررات داشته باشیم تا با استفاده از آنان شرایط انعطاف پذیری را در اقتصاد کشور فراهم کنیم و با چنین مدیرانی ارتباط بگیریم.
معاون اول رییس جمهوری گفت: وقتی سیستم کسب و کارهای جدید در کشور ایجاد شود و افزایش یابد آن وقت مردم علاوه بر افزایش کسب و کارها احساس رضایت بیشتری خواهند داشت و خدمات بهتری به آنها داده می شود.
جهانگیری ادامه داد: در شرایط فعلی کشور اشتغالی که برای نسل جوان تحصیل کرده فراهم می‌آوریم باید مناسب با آنان باشد دیگر اینکه بگویم با اخراج کارگران افغانستانی برای آنان شغل ایجاد کنیم دیگر جوابگو نیست.
معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: حتماً دولت تمام قد از این گونه کسب و کارها و گسترش آن حمایت می‌کند و امیدوارم با همکاری وزارت ارتباطات شاهد افزایش موفقیت‌ها در این بخش باشیم چرا که شما در این وزارتخانه با وزیری روبرو هستید که از جوانان خوش فکر و توانمند کشور هستند و در وزارت ارتباطات خوب عمل کردند و همه از ایشان در این پست احساس رضایت می کنند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن