اقتصادیصنعت و تجارتکشاورزی

حذف ارز دولتی برای واردات کود و سموم شیمیایی سبب افزایش کشت محصولات آب‌دوست می‌شو

عضو شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: حذف ارز دولتی برای واردات کود و سموم شیمیایی و به‌تبع افزایش قیمت این نهاده‌ها سبب می‌شود که کشاورزان به‌سمت تولید محصولات آب‌دوست بروند.

به گزارش اقتصاد روز، کامران ساروقی در خرم‌آباد اظهار داشت: در آستانه کاشت محصولات کشاورزی با حذف ارز دولتی برای واردات سموم کشاورزی و کودهای شیمیایی فسفاته و پتاسه قیمت این نهاده‌ها بین چهار تا هفت برابر افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: با توجه به شرایط اقتصادی نامناسب کشاورزان و عدم نقدینگی جهت خرید نهاده‌های کشاورزی، آنان به‌ناچار به‌سمت کاشت بی‌رویه محصولات آب‌بر و آب‌دوست مانند صیفی‌جات و سبزیجات روی می‌آورند.

عضو شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور عنوان کرد: با این کار و عدم اجرای الگوی کشت در نهایت شاهد تولید انبوه محصولاتی خواهیم بود که بیشتر از توان مصرف داخلی است که هم سبب هدررفت منابع آبی کشور می‌شود، هم به‌علت عدم نیاز بازار داخلی، این محصولات روی دست کشاورزان می‌ماند و مشکلات فراوانی را به وجود خواهد آورد.

وی بیان کرد: تصمیمات غیرمنطقی و غیرکارشناسی سازمان برنامه بودجه و شورای اقتصاد در رابطه با قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی در سال‌های گذشته سبب می‌شود زحمات چهار دهه وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزان در راستای اصلاح الگوهای کشت و اجرای سیستم‌های نوین کشاورزی و کشاورزی دانش‌بنیان به هدر برود.

ساروقی تصریح کرد: تولید محصول سالم و باکیفیت، نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق و کارشناسی‌شده است که این امر مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی در سال‌های گذشته و به‌ویژه کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی قرار گرفته است و کشاورزان هم با اعتمادی که به این وزارتخانه و اجرای سیاست‌های آن داشته‌اند از هیچ کوششی دریغ نکرده‌اند.

وی گفت: اما واقعیت این است چنانچه قیمت منطقی در خرید محصولات کشاورزی به‌ویژه گندم اعلام نشود شاهد به هدر رفتن این زحمات چندساله خواهیم شد و بدون شک با افت شدید کاهش تولید در کشور و واردات این محصول استراتژیک روبه‌رو می‌شویم.

عضو شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور هم قبل از افزایش قیمت کود، نرخ خرید تضمینی را بر اساس آنالیز انجام‌شده پنج‌هزار و 92 تومان، اعلام و ارزیابی کرده بود اما پس از افزایش قیمت کودهای فسفاته و پتاسه در روزهای گذشته نظر این سازمان جهت خرید تضمینی توسط دولت برای هر کیلوگرم گندم پنج‌هزار و 842 تومان است.

منبع: تسنیم

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن