اقتصاد بین المللاقتصادیصنعت و تجارت

داشتن دیپلماسی تجاری واقتصادی موفق نیازمند تبادلات بین المللی است

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند گفت: داشتن دیپلماسی تجاری و اقتصادی موفق نیازمند تبادلات بین المللی بوده که باید در این زمینه تلاش شود.

به گزارش اقتصاد روز، محمد رضا مجیدی صبح شنبه در وبینار بررسی همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و اسپانیا با تاکید بر استان‌های شرقی با بیان اینکه داشتن دیپلماسی تجاری و اقتصادی موفق نیازمند تبادلات بین‌المللی است، گفت: در فضای کرونایی فرصتی مناسب در راستای آماده شدن برای حضور در صحنه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای بعد از دوران پسا کرونا است.

وی اظهار کرد: امید است بتوانیم در اولین فرصت شهرداری بیرجند و آلمریا را خواهر خوانده کنیم تا ظرفیت‌های بین دو استان به خوبی بهره مند شویم.

مجیدی با اشاره به ظرفیت‌های دانشگاهی بیرجند بیان کرد: این زیرساخت‌ها به یک دیپلماسی علم و فناوری اقتصادی و تجاری منطقه گرا کمک می‌کند.

وی بیان کرد: آمادگی داریم به صورت اختصاصی قراردادی بین اتاق بازرگانی بیرجند و بارسلون منعقد شود.

رابط سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا هم در این وبینار با اشاره به واردات اسپانیا از افغانستان در سال ۲۰۱۹ بیان کرد: واردات اسپانیا طی این مدت از کشور افغانستان به ارزش ۱۹۷۸ هزار دلار بوده است.

دامون افکاری با اشاره به حجم صادرات ایران و حجم صادرات و واردات اسپانیا در سال ۲۰۱۹ بیان کرد: ارزش صادرات زعفران ایران حدود ۸۲ میلیون دلار معادل ۱۶۶ تن بوده است.

وی ادامه داد: ارزش صادرات زعفران اسپانیا حدود ۴۷ میلیون دلار معادل ۲۸۷ تن بوده و ارزش واردات آن حدود ۳۲ میلیون دلار معادل ۵۴ تن، که ۴۴ تن آن از ایران بوده است

افکاری با بیان اینکه سهم ایران در صادرات اسپانیا در سال ۲۰۱۹، دو صدم درصد بوده است، گفت: چین و کشورهای آسیایی ۲۱.۷ درصد از سهم واردات کل اسپانیا را تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه حجم گیاهان دارویی در سال ۲۰۱۹ حدود ۹۶ میلیون دلار به ارزش ۲۵ هزار تن بوده است، گفت: گیاهان دارویی خراسان جنوبی باید به دیگر کشورها معرفی شود.
منبع: مهر

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن