اقتصاد مقاومتیدسته‌بندی نشدهشهریمحیط زیست

رئیسی: مسائل اقتصادی را پیگیری می کنیم

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نشست هم اندیشی با جمعی از فعالان اقتصادی با اشاره به موضوع سامانه قاچاق کالا اظهار داشت: زمانی که مسئولیت در قوه قضاییه را برعهده گرفتم، به دنبال قوانین و مقرراتی رفتم که وظایفی را برای قوه قضاییه تعیین کرده است؛ از جمله این قوانین و مقررات، سامانه قاچاق کالا بود که ما این موضوع را از طریق مقتضی پیگیری می‌کنیم.

* کوچکترین تسامحی با مفسدان نداریم
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در قوه قضاییه مصمم به برخورد با متخلفین و مفسدین هستیم، گفت: ما مصمم هستیم در قبال کسانی که آلوده به فساد می‌شوند و در مواجهه با فساد سهل انگاری می‌کنند، کوچک‌ترین تسامحی را نشان ندهیم، کوتاهی کردن در برابر هر فرد حقیقی و حقوقی و هر مدیر و مسئولی که مرتکب فساد و جرم شود، در واقع کوتاهی کردن نسبت به مسائل کشور است و ما این را برای خود و برای هیچ کسی جایز نمی‌دانیم. لذا بار‌ها اعلام کرده ایم که در قضیه فساد هیچ خط قرمزی نداریم.

* افزایش نظارت ها، تولید را رونق می بخشد
وی با اشاره به بحث خصوصی سازی‌ها و واگذاری تصدی گری‌های دولت به بخش خصوصی گفت: هرچه از نقش تصدی گری دولت کاسته می‌شود، باید بر نقش نظارتی آن و تلاش دولت برای توانمندسازی بخش خصوصی افزوده شود تا ما شاهد رونق تولید در کشور باشیم و امیدواریم به برکت مجاهدت فعالان عرصه اقتصاد، شاهد رونق تولید و کاهش وابستگی‌ها و استقلال اقتصادی در کشور باشیم و این امر برای کشوری که در عرصه‌های مختلف موفقیت‌هایی را کسب کرده حتما شدنی است.

* ارتباط قوه قضاییه با فعالان اقتصادی ادامه خواهد داشت
رئیسی پس از شنیدن نظرات، پیشنهادات و راهکار‌های حاضرین در جلسه در جمع بندی پایانی گفت: در جلسه به تعداد عزیزان حاضر در جلسه فرصت نبود که همه، مطالب خود را بیان کنند؛ اما ما ساز و کاری ایجاد می‌کنیم که سخن و مطالب همه عزیزان دیده و شنیده شود.
وی گفت: قرار بر این است که ارتباط ما با شما فعالان اقتصادی صرفا به برگزاری چنین جلسه نمادینی محدود نباشد بلکه قرار بر دائمی و مستمر بودن جلسات است. ما می‌خواهیم ارتباطی مداوم با کارآفرینان، سرمایه گذاران و تحلیلگران داشته باشیم. لذا این ارتباط نیاز به ساز و کاری دارد که در جریان نظرات همه قرار بگیریم.
رئیسی بیان کرد: این ارتباط چه درباره مسائل اقتصادی باشد و چه درباره مسائل مصداقی و موردی قصدمان ایجاد ساز و کاری برای ارتباط است. مثلا کسی در جایی مشکل دارد، آن را بررسی و پیگیری کنیم. ما تمایل داریم مسائل به ما منتقل شود و اگر در پرونده‌ای کوتاهی شده است آن را رفع کنیم.
وی از حاضران خواست تا نظراتی را که فرصت بیان آنها در جلسه فراهم نشد، به دست وی برسانند تا ضمن مطالعه این نظرات، اگر نیاز به توضیح باشد با تماس یا دعوت از آنان این کار صورت پذیرد.
رئیسی گفت: آنچه را که مصمم هستیم این است که با استفاده از اختیارات و ظرفیت‌های قوه قضاییه به دنبال رونق اقتصادی، رونق تولید، مبارزه با فساد، مبارزه با استنکاف از انجام وظیفه باشیم و مصمم هستیم این موارد را پیگیری کنیم.
وی افزود: ما به نظارت همگانی اعتقاد و باور داریم؛ یعنی خود شما، نهاد‌های مردمی، سمن‌ها و فعالان اقتصادی می‌توانند در این رابطه بسیار نقش آفرین باشند. انجمن‌های اسلامی در بازار و در کارخانجات و در مجموعه‌های تولیدی می‌توانند نکات را به ما منتقل کنند.

* دفتر حمایت از سرمایه گذاری و کارآفرینی فعال می شود
رئیس قوه قضاییه گفت: تصمیم گیری‌های اقتصادی در نظام بانکی و مالیاتی یا واردات و امثال آن در اختیار دولت است ولی ما در دو موضوع قضاوت و نظارت نقش داریم. سازمان بازرسی کل کشور باید علاوه بر قضاوت، کار نظارتی هم داشته باشد. لذا از ابتدای مسئولیت خود تاکید و پیگیری کردیم که دفتر حمایت از سرمایه گذاری و کارآفرینی را در این سازمان داشته باشیم.
وی افزود: البته این دفتر از قبل هم بوده اما خواسته ایم که فعال باشد تا اگر یک فعال اقتصادی در جایی به مشکل برخورد، به این دفتر مراجعه کند. بر همین اساس در سازمان بازرسی کل کشور باید دفتری به این عنوان برای حمایت از وارد کنندگان، صادر کنندگان، تولیدکنندگان و کارآفرینان وجود داشته باشد که اگر شکایتی داشتند، آن را پیگیری کنند.

* نظارت و بازرسی بر حوزه پولی و بانکی در دستورکار است
رئیسی گفت: بانک‌ها نیز می‌توانند در امر تولید و اشتغال نقش آفرینی کنند و نقدینگی را به سمت تولید سوق دهند و از سویی دیگر می‌توانند این نقدینگی را به سمت دلالی هم ببرند که به موجب آن بحران‌هایی در کشور ایجاد می‌شود؛ لذا نقش نظام پولی و بانکی در عرصه اقتصاد بسیار مهم است و نظارت و بازرسی بر حوزه پولی و بانکی جزو برنامه‌های در دستور کار ما است.
وی افزود: همچنین بازرسی از سازمان‌هایی مانند سازمان توسعه و تجارت که در سخنان شما فعالان اقتصادی مطرح بود، در دستور کار ما قرار دارد. شما فعالان اقتصادی می‌توانید به صورت موردی پیشنهادات خود را در رابطه با سازمان‌هایی که بازرسی از آن‌ها لازم است ارائه کنید تا مورد بررسی کارشناسان ما قرار گیرد.

* کاهش پرونده ها با راه اندازی نظام داوری
رئیس قوه قضاییه گفت: تشکیل دادگاه‌های تخصصی در حوزه اقتصاد به این معنا نیست که قاضی ما علاوه بر حقوقدانی، لزوماً اقتصاددان هم باشد بلکه هدف از تخصصی کردن دادگاه‌ها این است که متخصصان و مشاورانی آگاه به حوزه‌های مختلف اقتصادی در کنار قاضی ما حضور داشته باشند تا موضوع پرونده‌ها را از حیث سایر جهات برای قاضی روشن کنند و این امر استقلال قاضی را نیز مخدوش نمی‌کند.
وی افزود: راه اندازی نظام داوری می‌تواند در کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری کمک کند و ما به دنبال کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری هستیم. اگر داوری، میانجیگری و حل اختلاف و موضوعاتی از این دست در اتاق‌های بازرگانی و مجموعه‌های ریش سفیدی اصناف مورد توجه قرار گیرد ما با کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری مواجه خواهیم بود.
رئیسی تاکید کرد: بنابراین ما به دنبال تقویت نظام داوری هستیم و این امر باید به صورت تخصصی در درون صنف‌های مختلف پیگیری شود تا بسیاری از امور و موضوعات به دادگستری کشیده نشود.

* وقفه ای در تولید ایجاد نشود
رئیس قوه قضاییه گفت: ما معتقدیم هیچ گونه وقفه در امر تولید نباید ایجاد شود. در همین رابطه به دوستان و همکارانمان تاکید کرده ایم که اگر اتهامی متوجه کارخانه یا کارگاهی شد، نباید به هیچ وجه به واسطه این اتهام، کل کارخانه یا کارگاه تعطیل شود و فقط باید از شخص مورد اتهام سوال و تحقیق شود. بنابراین تاکید ما این است که به هیچ وجه وقفه‌ای در نظام تولید رخ ندهد چرا که ایجاد وقفه در تولید و تعطیلی یک کارگاه یا کارخانه به معنای بیکار شدن کارگران است.

* بیانیه گام دوم، بهترین تبیین از 40 سالگی انقلاب است
وی در ادامه با اشاره سخنان یکی از فعالان اقتصادی که عنوان کرد آسیب‌ها و بزهکاری‌های اجتماعی در میان جوانان فراگیر شده است گفت: اگر چه مشکلاتی از قبیل اعتیاد و ناهنجاری‌های اجتماعی در جامعه ما وجود دارد، اما ما نباید صرفاً بر روی این کاستی‌ها تاکید کنیم بلکه باید رویش‌های انقلاب اسلامی را نیز ببینیم.
رئیسی گفت: این نوجوانان و جوانان برومند کشور جزو رویش‌های انقلاب محسوب می‌شوند و برای ما سرمایه هستند. ما باید خدماتی که این نظام و انقلاب به کشور کرده است را ببینیم و بهترین تبیین از چهل سال انقلاب آن چیزی است که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم فرمودند.
وی افزود: اگر کسی بخواهد تمام آنچه را که در این ۴۰ سال از داشته‌ها و کاستی‌های ما وجود داشته به واقعی‌ترین شکل ممکن تحلیل کند، باید به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری مراجعه کند. در این بیانیه هم کاستی‌ها و هم موفقیت‌ها ذکر شده است.
رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: در این ۴۰ سال خطوط و جریانات مختلف سیاسی در دولت و مجلس شورای اسلامی روی کار آمده اند اما آنچه که اکنون انجام شده و موفقیت‌هایی که کسب شده در سبد نظام است. لذا دوستانی که در سخنانشان صرفاً بر کاستی‌ها تاکید می‌کنند ممکن است این تصور را برای عده‌ای خصوصاً جوانان ایجاد کنند که چهره کشور همین کاستی‌ها است در حالی که چهره واقعی کشور چهره‌ای خوب و سرشار از موفقیت‌ها است.

* نقش ویژه کارآفرینان در دوره کنونی
آیت الله رئیسی با گرامی داشت شب ها و روزهای ماه رمضان و میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام گفت: این دیدار فرصت مغتنمی است که در جریان نظرات صاحبان خرد و اندیشه در حوزه اقتصاد قرار گیریم، امروز بی تردید مسئله اقتصاد در کشور ما یک موضوع محوری است و دشمن به لحاظ برخی کاستی‌ها این تصور را دارد که می‌تواند از این حوزه به ملت بزرگ ایران ضربه وارد آورد.
وی با بیان اینکه کشور ما دارای ثروت‌های مادی و معنوی بسیاری است، گفت: نیروی انسانی متراکم و صاحبنظری که خداوند به این کشور مرحمت کرده و برکات بسیاری که در حوزه اقلیمی ما از آب و خاک و فضا و دریا و بسیاری از مواهب دیگر وجود دارد از جمله ثروت‌های مادی و معنوی کشور ما است.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به جنگ اقتصادی و سیاسی و رسانه‌ای و روانی که دشمنان هر روزه علیه مردم ایران طراحی می‌کنند، گفت: امروز در شرایط فعلی، نقش کارآفرینان و فعالان اقتصادی در کشور یک نقش ویژه است و همه مسئولان کشور باید از کارآفرینان و سرمایه گذاران در حوزه‌های مختلف اعم از حقوقی و قانونی و مالی و تسهیلاتی حمایت کنند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن