اجتماعیبهداشت و درمانگزارش ویژه

زوج پزشک افغانستانی در ایران؛ پدر و مادر ۴ فرزند و فعالیت سخت در خط مقدم مبارزه با کرونا

دکتر «خادم حسین صادقی» و دکتر «کریمه صمدی»؛ زوج پزشک افغانستانی و موفقی هستند که با داشتن ۴ «فرشته زمینی»، این روزها با وجود شیوع بیماری کرونا در جمهوری اسلامی ایران، نه تنها فعالیت‌شان را محدود نکردند، بلکه هم‌چنان خدمت‌رسانی به جامعه و هموطنان را ادامه می‌دهند.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ قم: آن‌چه مشخص است، شاغل بودن همسران تا حدود زیادی رابطه درون خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حرفه پزشکی نیز به لحاظ ویژگی خاص خود از این قاعده مستثنا نیست و پدر و مادری که پزشک هستند، به دلیل کار در بیرون از خانه، از روی اجبار وقت کمتری برای فرزندان می‌گذارند و این خود گاهی مشکلاتی را به وجود می‌آورد، که در وضعیت این روزهای کرونایی، مشکلات این قشر زحمت‌کش بیشتر شده است.

دکتر کریمه صمدی، پزشک افغانستانی مهاجر در جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار آوا گفت: “متخصص زنان و زایمان، اهل افغانستان و ساکن قم هستم، که مثل بقیه همکارانم در دوران کرونا، همچنان به فعالیت خود در زمینه زنان و زایمان، از جمله انجام عمل‌های سزارین، زایمان طبیعی و هیسترکتومی و… ادامه می‌دهم. فعالیت پزشکی ما هیچ‌گونه تغییری با روزهای قبل از کرونا نداشته، حتی بیشتر هم شده، ما در ایام تعطیلات عید نوروز هم به فعالیت در مطب و کشیک‌ها در بیمارستان پرداختیم”.

این پزشک در مورد نگرانی مادرانه این روزهای خود به آوا گفت: “به غیر از وظیفه پزشکی که در جامعه دارم، در منزل هم نقش مادر برای ۴ فرزند؛ ۱۱ ساله، ۵ ساله، ۲ ساله و یک نوزاد ۶ ماهه را به عهده دارم، با وجود این‌که من و همسرم هر دو پزشک هستیم و این روزها با بیماران کرونا سروکار داریم، قطعا کارها و استرس و دل‌نگرانی‌های‌مان بیش از قبل شده است”.

به گفته وی، به خاطر همین مشکلات باید نکات بهداشتی را بیشتر از قبل رعایت کنند، تا خدایی نکرده، ناقل بیماری در داخل منزل نباشند.

خانم دکتر صمدی ادامه داد که در اوایل شیوع ویروس کرونا، به خاطر پزشک بودن او و همسرش، دوستان ارتباط خود را با آن‌ها محدود کردند و حتی پرستار فرزندان‌شان دیگر برای مراقبت از کودکان نیامد، که این خود مشکلات آن‌ها را کمی بیشتر کرد؛ “کار بیرون از یک طرف و اداره و مراقبت از کودکان به خصوص یک نوزاند ۴ ماهه از طرف دیگر؛ واقعا شرایط سختی را گذراندیم، با این وجود ما به یاری خداوند همچنان به فعالیت‌مان ادامه می‌دهیم”.

وی خاطرنشان کرد: “هرچند که هنوز هم مبارزه با کرونا ادامه دارد، ولی خدا را شکر که شرایط بهتر شده و ان‌شاالله با سپری شدن این دوران سخت، شاهد بازگشت آرامش در زندگی مردم جهان باشیم”.

دکتر “خادم حسین صادقی “، متخصص بیماری‌های داخلی، همسر خانم دکتر صمدی است. او خاطرنشان کرد: “با شیوع کرونا در اوایل در بیمارستان ولی‌عصر(ع) کشیک بودم و تقریبا به جرات می‌توانم بگویم، اولین مریض‌های کرونایی در شیفت ما در بیمارستان ولی‌عصر بستری شدند. من به مدت خود را به مدت یک ماه در منزل علی‌رغم همه رعایت‌ها قرنطینه کرده بودم، و کوچک‌ترین تماسی با فرزندانم نداشتم؛ نوزادم را نزدیک یک ماه به آغوش نگرفتم، تا خدایی نکرده موجب بیماری یا آلودگی فرزندانم نشوم”.

او گفت که روزهای سخت و پر از استرسی را همراه با همسرش تجربه کرده‌اند، البته به گفته او، زحمت خانم دکتر بیشتر بود که بسی جای قدردانی دارد، که به عنوان مادر و همسر و هم‌چنین پزشک فعالیت می‌کند، و خدا را شکر در همه زمینه‌ها موفق بوده است.

این پزشک مهاجر افغانستانی در مورد این‌که برخورد کادر پزشکی ایرانی با آن‌ها چگونه بوده و ظرفیت‌های علمی و پزشکی در میان دانشجویان و پزشکان افغانستانی را چگونه می‌بیند، بیان کرد: “هیچ تفاوتی بین ما و پزشکان ایرانی در مراکز درمانی وجود ندارد. با توجه به جمعیت مهاجری که در ایران داریم، ظرفیت کادر پزشکی ما کم است، ولی الحمدالله از سطح علمی نسبتا بالایی برخوردار هستند و هیچ کم و کاستی نسبت به متخصصان دیگر ندارند و توانایی بالایی دارند”.

وی در مورد این‌که چرا این روزها که کشور به وجود آن‌ها نیاز دارد، به افغانستان بازنگشتند، به آوا گفت: “ببینید در افغانستان این روند در مجموع نیاز به برنامه‌ریزی دارد؛ هم برنامه‌ریزی در داخل کشور و هم برنامه‌ریزی در ایران برای کادر پزشکی که تمهیدات سنجیده شود و تجهیزات وجود داشته باشد. مثلا فرض کنید بنده با توجه به این‌که در بیمارستان‌های ایران مشغول به فعالیت هستم، و قصد رفتن به کشور و خدمت‌رسانی به هموطنان داخل را دارم، خوب قطعا باید هماهنگی‌های وجود داشته باشد، که آن‌ها اولا نیروی جایگزین ما داشته باشند و ثانیا این‌که این زمینه‌سازی وجود داشته باشد، وقتی من برمی‌گردم، بتوانم دوباره سر شغل قبلی‌ام برگردم، و اگر بدون هماهنگی برویم، کار خلاف و غیرقانونی است.”

دکتر صادقی در پایان در مورد شیوع ویروس کرونا در بین مهاجرین شهر قم افزود: “هنوز آمار دقیقی از مبتلایان مهاجرین افغانستانی شهر قم وجود ندارد، ولی به طور کلی، با توجه به این‌که در زمان شیوع کرونا تا حالا که مریض‌های زیادی را ویزیت کردم، چه مردم بومی اینجا و چه هموطنان‌ما، با توجه به جمعیت مهاجر افغانستانی که خصوصا در قم وجود دارد، درصد مبتلایان نسبت به مردم بومی این‌جا کمتر بود.”

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن