صنعت و تجارتنفت و انرژی

سرمایه گذاری۶۰۰ میلیون یورویی در تاسیسات/جان تازه در صنعت نفت

وزیر نفت خبر داد؛

وزیر نفت گفت: در سال جاری شاهد سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون یورویی در تاسیسات نفتی هستیم که با این روند، چرخ صنعت نفت دوباره به حرکت درخواهد آمد.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از صدا و سیما؛ بیژن زنگنه، در حاشیه نشست کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، با بیان اینکه تاکنون در توانمندسازی تولید داخلی دستاوردهای خوبی داشته ایم و توان کشور در سال ۹۷ قابل قیاس با سال ۶۷ نیست، گفت: در سال ۶۷ حتی نمی‌توانستیم یک متر لوله‌گذاری دریایی انجام دهیم، اما الان در این زمینه کاملا توانمند شده‌ایم و چندین شرکت برجسته در این زمینه داریم که با وجود آنها کسی جرأت نمی‌کند به خارج سفارش دهد و عمده تجهیزات لازم خود را در داخل می‌سازیم.

وزیر نفت تأکید کرد: در مناقصه‌های ۴ میلیارد دلاری، هیچ اجباری برای استفاده از تولید داخلی نبود، اما ۷۰ درصد شرکت‌های ایرانی برنده شدند و ۸۰ درصد ارزشی به ایرانی‌ها رسید.

وی با بیان اینکه در کاری مانند کار وزارت نفت اگر می‌خواهیم کشور پیشرفت کند، باید تقاضا ایجاد کنیم، تصریح کرد: ما باید ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنیم و تلاش‌های زیادی را برای انعقاد قراردادهای نفتی انجام دادیم.

زنگنه با اشاره به اینکه ریشه تولید داخل این است که جریان سرمایه‌گذاری را فعال کنیم، اظهار داشت: در سال ۹۰ و ۹۱ حدود ۴۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردیم که قسمت عمده آن، معمولا صرف هدفمندی یارانه‌ها می‌شود و شرکت نفت هرچه داشت، به علت پرداخت برای هدفمندی یارانه‌ها تمام شد و با این وضع چگونه می‌توانیم سرمایه‌گذاری کنیم؟

این مقام مسئول در وزارت نفت، با تأکید بر اینکه برای ما اشتغال مهمتر از تولید نفت است، گفت: ما فهرست همه کالاهایی را که باید از داخل تهیه شود، نوشته‌ایم و اگر ۴ میلیارد دلار به پیمانکاران دهیم، زنده می‌شوند و چرخه سرمایه‌گذاری به جریان می‌افتد. ما باید از شرکت‌های پیمانکاری ایرانی برای مناقصات دعوت کنیم و برای شرکت‌های داخلی امتیاز قائل شویم و اگر خواهان شرکت‌های داخلی در منطقه هستیم، باید کیفیت محصولات ساخت داخل را ارتقاء دهیم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن