اجتماعیمیراث فرهنگی

سهراب رکورددار نهمین حراج تهران شد/ فروش ۳۱ میلیارد و ۳۷۸ میلیونی

نهمین حراج تهران عصر جمعه ۸ تیرماه با فروش آثاری از بزرگان هنرهای تجسمی ایران برگزار شد و کل رقم فروش ۳۱ میلیارد و ۳۷۸ میلیون تومان بود. به گزارش اقتصاد روز به نقل از مهر، نهمین حراج تهران ویژه آثار هنری کلاسیک و مدرن ایران عصر جمعه ۸ تیرماه ساعت ۱۹:۱۸ در هتل پارسیان آزادی آغاز شد. پیش از برگزاری حراج، روزهای چهارشنبه ۶ و پنجشنبه ۷ تیرماه، نمایشگاه آثار این حراج در این هتل برپا بود و علاقمندان می توانستند از ساعت ۱۱ تا ۲۱ از این آثار بازدید کنند.

در این دوره تعداد ۸۰ اثر از ۵۹ هنرمند معاصر و کلاسیک عرضه شده است. آثار عرضه شده در این دوره حراج از هنرمندانی چون سهراب سپهری، حسین زنده رودی، پرویز تناولی، عباس کیارستمی، پرویز کلانتری، فرامرز پیلارام، منوچهر یکتایی، فریده لاشایی، منیر شاهرودی فرمانفرماییان، ناصر اویسی، بهمن محصص، محمد غفاری (کمال الملک)، محمود فرشچیان، محسن وزیری مقدم، آیدین آغداشلو، ژازه تباتبایی، هانیبال الخاص، حسین محجوبی، احمد اسفندیاری، منصور قندریز، محمد احصایی و… است. از بین این هنرمندان پرویز تناولی و حسین زنده‌رودی هر کدام با سه اثر، ۱۷ هنرمند با ۲ اثر و بقیه هنرمندان با یک اثر در حراج حضور دارند.

سیدمحمد بهشتی، مرتضی کاظمی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران، محمدجواد حق شناس عضو شورای شهر تهران، علیرضا سمیع آذر، لیلی گلستان و آرش سلطانعلی مدیر گالری گلستان و ایده، علی اکبر امین تفرشی مدیر شرکت پارس آریان (بانک پاسارگاد)، حمید نعمت الله و … از حاضران در این حراج هستند.

دو تابلوی نقاشی سهراب سپهری در نهمین حراج تهران، گران ترین آثار به حساب می آید که یکی از آثار او بین ۵ تا ۶ میلیارد تومان و دیگر تابلوی او ۱.۲ تا ۱.۶  میلیارد تومان قیمت گذاری شده است. همچنین یکی از آثار گران قیمت در نهمین حراج تهران متعلق به حسین زنده رودی است که بین ۱.۵ تا ۲ میلیارد تومان قیمت شده است.

حسین پاکدل در ابتدای حراج اعلام کرد که تابلوی نقاشی «کره» اثر علی اکبر صادقی و اثر بدون عنوان بهجت صدر از نهمین حراج تهران خارج شده اند. دلیل خروج دو اثر از حراج تهران این بود که در حالیکه کاتالوگ حراج یک ماه پیش نهایی شده بود، افزایش قیمّت دلار سبب شد صاحبان دو اثر یاد شده خواهان تصحیح قیمت شوند که میسر نبود.

نهمین حراج تهران توسط حسین پاکدل با اثری بدون نام از استاد پرویز کلانتری با قیمت پایه ۲۵۰ میلیون تومان آغاز شد. این اثر به قیمت ۳۰۰ میلیون تومان فروخته شد.

تابلوی نقاشی «اسب ها» اثر ناصر اویسی با قیمت ۱۴۰ میلیون تومان چکش خورد. قیمت پایه این اثر ۱۰۰ میلیون تومان بود.

تابلوی نقاشی بدون عنوان جعفر روح بخش که با قیمت پایه ۱۵۰ میلیون تومان در حراج شرکت کرده بود با قیمت ۱۳۰ میلیون تومان چکش خورد.

تابلوی نقاشی سیراک ملکونیان با قیمت ۵۵۰ میلیون تومان چکش خورد. این اثر با قیمت پایه ۳۰۰ میلیون تومان در نهمین حراج تهران حضور داشت.

تابلوی مینی مالیستی فرشید ملکی بدون عنوان با قیمت ۱۱۰ میلیون تومان به فروش رفت. قیمت پایه این اثر ۷۰ میلیون تومان بود.

تابلوی نقاشی غلامحسین نامی با عنوان «دیوار ۴» که ۱۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود، ۲۵۰ میلیون تومان فروخته شد.

تابلوی شن نگاری بدون عنوان محسن وزیری مقدم به قیمت ۲۲۰ میلیون تومان چکش خورد. قیمت پایه این اثر ۲۰۰ میلیون تومان بود.

اثر نقاشی بدون عنوان مسعود عربشاهی با قیمت ۳۶۰ میلیون تومان چکش خورد که قیمت پایه آن ۲۰۰ میلیون تومان بود.

اثر مدرن بدون عنوان لیلی متین دفتری که با قیمت پایه ۱۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود، به قیمت ۲۴۰ میلیون تومان چکش خورد.

اثر بدون عنوان ابوالقاسم سعیدی با قیمت ۳۲۰ میلیون تومان فروخته شد. قیمت پایه این اثر ۳۵۰ میلیون تومان بود. این اولین اثر حراج امسال بود که زیرقیمت پایه فروخته شد.

ابلوی نقاشی بدون عنوان فریده لاشایی که با قیمت ۴۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود، با قیمت ۷۵۰ میلیون تومان چکش خورد.

«گاو گریان» عباس کیارستمی که با قیمت پایه ۱۵۰ میلیون تومان ارزشگذاری شده بود به قیمت ۲۲۰ میلیون تومان چکش خورد.

تابلوی نقاشی «شاخ سرخ» علیرضا اسپهبد که ۱۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود، ۱۴۰ میلیون تومان فروخته شد.

تابلوی نقاشی پروانه اعتمادی بدون عنوان که ۲۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود، با قیمت ۳۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

تابلوی نقاشی بدون عنوان منوچهر یکتایی که با قیمت پایه ۳۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود، به قیمت ۴۸۰ میلیون تومان به فروش رفت.

اثر بدون عنوان مسعود عربشاهی به قیمت ۴۰۰ میلیون تومان چکش خورد. قیمت پایه این اثر ۳۰۰ میلیون تومان بود.

اثر سونیا بالاسانیان بدون عنوان که با قیمت پایه ۸۰ میلیون تومان در حراج شرکت کرده بود، به قیمت ۱۴۰ میلیون تومان فروخته شد. این هنرمند ساکن آمریکا است.

اثر حجمی آیینه کاری و نقاشب پشت شیشه منیر شاهرودی فرمانفرماییان که با قیمت پایه ۳۰۰ میلیون تومان در حراج حضور داشت، با قیمت ۵۲۰ میلیون تومان چکش خورد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن