اجتماعیشهرییادداشت

سیاوش میرزا آقاسی روزنامه نگار عشق و انرژی به ابدیت پیوست

زمانی که کار مطبوعاتی خود را با یاری استاد عزیزم آقای محمدرضا فرجاد در حدود ۴۶ سال قبل در سازمان شهرستانهای روزنامه اطلاعات شروع کردم آشنایی با عزیزان روزنامه برایم فرصت مناسبی بوده، اما همکاری و رفاقت با فرهیخته و عزیزی چون زنده یاد سیاوش میرزا آقاسی یکی از مشوق های فعالیت بنده در دنیای مطبوعات گردید.
سیاوش خیلی مهربان و پر انرژی بود و برای بنده که ازشهر و زادگاهم ارومیه به تهران آمده بودم جای بسی خوشحالی بود که با استقبال سازنده و خوب ایشان روبرو شدم. در مدتی که در سازمان شهرستانها مشغول به کار بودم،چراغ راهنمایم بود،با عشق و لبخند حرف می زد و با انرژی و بی دریغ کارها را آموزش می داد.
یادم می آید پس از مدتی فعالیت در سازمان شهرستانها در جلسه ای که با حضور استادم محمدرضا فرجاد ،دوست دانشمند و فرهیخته دکتر بیژن نفیسی و نیز حضور زنده یادها، مظفر بالایی، احمدرضا دریایی و سیاوش میرزا آقاسی داشتیم، من طرح زنده یاد دکتر منصور تاراجی، سردبیر توانمند و مبتکر وقت روزنامه اطلاعات که طی چند جلسه ملاقاتی که با ایشان داشتم را برای حاضران در جلسه تشریح کرده و از آنان راهنمایی و کمک خواستم. این جلسه طبق معمول با عنایت زنده یاد سیاوش میرزا آقاسی و در جهت یاری و ارتقا کار بنده ترتیب داده شده بود.
دکتر تاراجی از من خواسته بود که در جهت ارتقای معنوی و نیز افزایش تیراژ روزنامه علاوه بر طرح « ۲۸۰۰۰ روز در تاریخ» که به ابتکار ایشان در هیات تحریریه تصویب و قرار بود هر روز در هشت صفحه روزنامه چاپ شود، طرح دیگری که بتواند ضمن سازندگی در بالا بردن تیراژ روزنامه موثر باشد را ارائه نمایم.
سه روز و شب متوالی با توسل به پروردگار منان بالاخره طرحی تحت عنوان « آموزش یکسان دروس دبیرستانی و کنکور» را برای دانش آموزان سالهای آخر دبیرستانی و کنکور در جهت رفع تبعیض آموزشی پی ریزی کرده و در جلسه فوق به شور گذاشتم.
عزیزان حاضر در جلسه خدا می داند که با چه شور و اشتیاقی ضمن دادن نظرات کارشناسانه ی مفید و دلسوزانه در این طرح بزرگ به بنده قوت قلب و قول همکاری دادند. زنده یاد سیاوش میرزا آقاسی می گفت طرح فوق العاده ای است و با توجه به آنکه در آن زمان دبیران برجسته و قوی دبیرستانی و کلاسهای کنکور، اختصاص به شهر تهران و برخی شهرستانهای مهم کشور داشت،متاسفانه داوطلبان کنکور در اغلب نقاط کشور از امکانات تحصیلی خوب و مناسب برخوردار نبوده و در واقع یک نوع تبعیض آموزشی در تدریس دروس دبیرستانی و کنکور در کشور حاکم بود.
پس ازپایان جلسه پر از انرژی و عاشقانه فوق و قول دوستان برای یاری این حرکت مهم و با اعلام آمادگی بنده به زنده یاد دکتر تاراجی سردبیر روزنامه با چاپ هشت صفحه روزانه در روزنامه و با کمک اساتید برجسته شهر تهران آغاز گردید. کافیست که بگویم استقبال از این طرح که با عشق و انرژی پایه گذاری شده بود، استثنایی بود و گزارشهای رسیده از تمامی شهرستانهای کشور علی الخصوص مناطق محروم ، با استقبال بی نظیر دانش آموزان سراسر کشور روبرو شده و صفهای طولانی دانش آموزان با وجود چاپ روزنامه در دو نوبت و افزایش تیراژ روزنامه به کمک این طرح و همچنین « ۲۸۰۰۰ روز در تاریخ» حماسه ای دیگر در عالم مطبوعات آن زمان خلق شد که به هیچ عنوان مقدور نبوده مگر به لطف پروردگار و همت،انرژی و عشق همکاران روزنامه اطلاعات در کلیه بخشهای روزنامه و علی الخصوص سازمان شهرستانها،که این طرح تا مدتها ادامه داشته و کمکهای شایانی را به فرزندان این مرز و بوم نمود.
سیاوش عزیزمان از زندگی مادی دست شسته و به سوی پروردگار مهربان پرکشیده و عروج معنوی و ابدی خود را آغاز نمود.
زنده یاد میرزا آقاسی هرگز نمرده و همیشه یاد و خاطرات جاودانه آن عزیزمان در قلبها و یادها زنده بوده و خواهد بود.
دکتر پرویز عطایی

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن