ارتباطات و فناوریاقتصادی

شروط معافیت مالیاتی استارتاپ‌ها/ موانع توسعه کسب و کارهای نوین

معاون وزیر ارتباطات، بیمه و مالیات را از جمله مهم ترین موانع شناسایی شده در زمینه توسعه فعالیت استارتاپ ها برشمرد.

به گزارش اقتصاد روز، رسول سراییان در نشست خبری سازمان فناوری اطلاعات درباره مشکلات شرکت های استارتاپی در ایران و عملکرد این سازمان برای رفع موانع گفت: در دوره دولت یازدهم ۱۵ مشکل شناسایی شده بود که با توجه به مقیاس ایران و جهان، برای رفع این موانع تلاش شد؛ یکی از مشکلات مهم بحث بیمه است و بعد از آن مشکل مالیات از اهمیت بالایی برخودار است.

وی ادامه داد: در پیش نویس به هیات دولت با دو مصوبه به بیمه و سه مصوبه به مالیات به منظور رفع مشکلات در این زمینه تاکید شده است. سراییان اعلام کرد: طبق قانون برنامه ششم دولت نمی تواند  کسب و کارها از جمله کسب و کارهای استارتاپی را از مالیات معاف کند اما پیشنهاد شده تا شرکت های نوپا در صورتی که درآمدی کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان داشته باشند، در سه سال اولیه شروع کار از مالیات معاف باشند.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به بحث مالیات تاکید کرد: مشوق مالیاتی کمترین تاثیر در میان مشوق های موجود برای کسب و کارها را دارد و هر میزان از مالیات دولت کاهش پیدا کند مردم سالاری نیز کاهش پیدا می کند و باید به این موضوع توجه ویژه داشت.

وی با بیان اینکه سه دسته شرکت در زمینه مالیات فعالیت دارند، اولین دسته مربوط به معافیت مالیاتی به مناطق آزاد و پارک های علم و فناوری اختصاص دارد؛ همچنین بخشی از شرکت های دانش بنیان با توجه به هماهنگی های صورت گرفته با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پرداخت مالیات شرایط ویژه ای دارند؛ در این میان واحدهای تولید کننده فناوری اطلاعات نیز برای مالیات از تسهیلات ویژه ای برخوردار هستند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن