بازرگانیصنعت و تجارت

شناسایی سه هزار شرکت صوری دستاورد مالیات بر ارزش افزوده است

معاون سازمان امور مالیاتی؛

معاون سازمان مالیاتی شناسایی بیش از سه هزار شرکت صوری و کاغذی را حاصل شفاف سازی مالیات بر ارزش افزوده دانست.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از سازمان امور مالیاتی، محمد مسیحی با اشاره به اینکه مالیات ابزار تامین مالی دولت ها است، اجرای قانون و وصول مالیات را امری اجتناب ناپذیر دانست و گفت: چالش های قانونی و اجرایی در قانون مالیات بر ارزش افزوده، کم و بیش در بیشتر کشورها دیده می شود اما با این حال این نوع مالیات نوین به شیوه کنونی در ۱۶۰ کشور جهان اجرا می شود.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی با اشاره به پیوند مالیات بر ارزش افزوده با رکود در حوزه تولید، فرار رو به جلو عنوان کرد: اینکه مشکلات اقتصادی و به ویژه تولید را به حوزه مالیات بر ارزش افزوده مرتبط بدانیم حرفی غیر کارشناسی و فرار رو به جلو از سوی برخی از دستگاه ها است که نتواستند در حوزه ماموریت خود موفق عمل نمایند.

وی افزود: مالیات بر ارزش افزوده با وجود برخی مشکلات اجرایی و خلاءهای قانونی نمی تواند دلیل رکود اقتصادی و تولید باشد بلکه پدیده های ناصوابی نظیر قاچاق کالا، رانت توزیع، غیر رقابتی بودن برخی کالاها و خدمات و … شرایط تولید و اقتصاد کشور تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه کارکرد شفاف سازی این نوع مالیات به شدت در تعارض با پدیده های یاد شده است، افزود: شناسایی بیش از سه هزار شرکت صوری و کاغذی که سیستم کلان اقتصادی کشور را دچار اخلال می کند و در خدمت قاچاق کالا و رانت توزیع و غیر رقابتی کردن اقتصاد بودند از مزیت های کارکرد شفاف سازی مالیات بر ارزش افزوده است.

مسیحی تاکید کرد: البته نظام مالیاتی نیز باید برای تسهیل در اجرا و کاهش اثرات ناصواب پدیده های مذکور همکاری و تسهیلات بیشتری را برای مودیان فراهم نماید که اقدامات دو ساله اخیر در همین راستا بوده است.

وی با اشاره به اینکه در قانون مالیات بر ارزش افزوده مصرف کننده نهایی پرداخت کننده مالیات است، تصریح کرد: در قالب یک نظام مطلوب اجرایی، فعالان اقتصادی از جمله تولیدکنندگان صرفا وظیفه انتقال بار مالی را در طول زنجیره ایجاد ارزش بر عهده دارند و نهایتا بار مالی قانون مالیات بر ارزش افزوده برعهده مصرف کننده نهایی است.

معاون سازمان امورمالیاتی با اشاره به اینکه مشکلات اجرایی و خلاءهای قانونی مالیات بر ارزش افزوده در قالب لایحه اصلاحی با کسب نظر از تمامی ذی نفعان از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوین و تقدیم مجلس شد، خاطرنشان کرد: هرگونه اظهارنظر غیرکارشناسی توسط دستگاه های دولتی در این خصوص مغایر مصالح ملی و سیاست های دولت است که ضرورت دارد دستگاه های مذکور نسبت به این موضوع عنایت داشته باشند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن