صنعت و تجارتکشاورزی

صادرات ۷۰۰هزار تنی سیب درختی

یک مقام مسئول با بیان اینکه از ابتدای سال گذشته تاکنون، حدود ۷۰۰هزار تن سیب از کشور صادر شده است، پیش بینی کرد که تولید این محصول در سال جاری، به دلیل سرمازدگی حدود ۵۰۰هزار تن کاهش یابد.

به گزارش اقتصاد روز شکراله حاجی وند گفت: در سال ۹۶، در حوزه محصولات باغی خام و تازه بیش از یک میلیون و ۳۳۴ هزارتن و در حوزه محصولات باغی فرآوری شده، ۲۱۴هزار تن صادرات صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: در سال ۹۵، معادل ۳۵۴ هزار تن سیب درختی صادر شده؛ ضمن اینکه تا پایان سال ۹۶ نیز؛ ۶۰۴ هزار تن سیب از کشور صادر کردیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال ۹۷ هنوز داریم محصول سال گذشته را صادر می کنیم، افزود: در دو ماه اخیر، بیش از صد هزار تن سیب از کشور صادر شده است.

مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: بنابراین حدود ۷۰۰ هزارتن از سیب تولید شده سال زراعی سال گذشته، به کشورهای مختلف صادر شده است.

حاجی وند، تسهیل روند صادراتی برای متقاضیان، اجرای سیاست بازار در ازای بازار و تهاتر واردات موز در ازای صادرات سیب را از جمله دلایل رشد صادرات سیب درختی عنوان کرد.

وی افزود: کل تولید سیب در سال ۹۶ حدود ۳.۷ میلیون تن بوده؛ ضمن اینکه کشورهای عراق، پاکستان، ترکمنستان، افغانستان، امارات، هند، آذربایجان، ترکیه، تاجیکستان، بخشی از روسیه و برخی از کشورهای عربی مقاصد صادراتی ما هستند.

حاجی وند ادامه داد:پیش بینی می شود در سال جاری، با کاهش ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تنی تولید در سال جاری به دلیل سرمازدگی مواجه خواهیم بود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن