اجتماعیاشتغالاقتصاد مقاومتیاقتصادیبازرگانیتعاون و کارآفرینیدسته‌بندی نشدهصنعتصنعت و تجارتمیراث فرهنگی

صنعت و هنر فرش کاشان در راه بازارهای جهانی

 بنیاد جهانی سلام ،با مجوز وزارت کشور،سازمانی است سیاست گذار،تصمیم ساز،اجرایی و مشارکت محور که خدمات  و مشاوره های خود را در حوزه های فرهنگی،اجتماعی،اقتصادی،سلامت ،محیط زیست و علوم نوین و فناوریهای برتر ارائه می نماید. نشان این بنیاد، در مرجع جهانی ثبت علائم تجاری (علامت انحصاری R) در کشور سوئیس تحت شماره T23407CH00AS/CO به ثبت رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد روز، با توجه به شعار سال «رونق تولید» و اهمیت کارآفرینی و اشتغال و توجه به رونق صادرات که لازمه رونق تولید است، این بنیاد در نظر دارد، اولین همایش بین المللی «فرش ایرانی» با محوریت صنعت و هنر فرش کاشان را با حضور صاحب نظران دانشگاهی،اقتصادی،پیشکسوتان و صنعتگران بین المللی و مسئولین و دست اندرکاران این صنعت در سال جاری برگزار نماید.

مهندس حمیدرضا کاظمینی از فعالان اقتصاد و صنعت کشور بوده و با توجه به علاقه به زادگاهش شهر کاشان،به عنوان مشاور اقتصادی بنیاد جهانی سلام پیگیر ارتقاء و بازاریابی بین المللی فرش کاشان در این رویداد بین المللی معرفی میگردد.جزئیات این رویداد بین المللی اعلام خواهد شد.  

در ایران به دلیل اقتصاد ناپایدار و تک محصولی که تکیه بر در آمده نفتی است مشکلاتی وجود دارد. با این اقتصاد به اهمیت زیاد فرش دستباف و صادرات غیر نفتی میتوان تکیه کرد . و قالی دستباف در صادرات محصولات غیر نفتی مقام اول را تشکیل داده است . ارزش صادرات فرش طی صد سال گذشته نشان دهنده آن است که بازار فرش دارای نوسانات زیادی است مخصوصا در چند سال اخیر که بازار قالی بسیار سرد شده است و باعث نگرانی تولید کننده گان قالی شده است . در ادامه می خواهیم به موضوع اهمیت فرش ماشینی و دستبافت بپردازیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

۱- هویت فرش

فرشهای دست باف یکی از قدیمی ترین هنر های افتخار آفرین سرزمین ایران است و باعث افتخار ماست. قالی های قدمتی چند هزار ساله دارند و با هنر و تمدن ایران گره خورده است . فرش و قالی هویت ، زیبایی ، و تاریخ پر فراز و نشیبی دارد که باید به آن توجه خاصی کرد . فرش ایرانی یک جریان اقتصادی اجتماعی و فرهنگی را به دنبال دارد و بسیار مفید و نقش آفرین است .

۲- بازار فرش

تهران بی قید و شرط از زمان های گذشته فرشهای ایران را در دوحالت مدرن و سنتی موثر ترین و مهمترین بازار در اقتصاد کشور بوده است . این بازار با وسعت بی نظیر  که دارد باعث مبادلات اقتصادی مهمی در تمامی شهر های بزرگ میشود با توجه به وسعت جهانی و پر بار بدون اقتصاد فرش و ارتباط نزدیک این بازار ها سیاست گذاری در این بخش مهم اهمیت بسیار زیادی دارد . اصرار قسمتی از بازار فرش سنتی بر عدم تطبیق با علم روز و اقتصاد نوین ومشکلات بزرگ برای یک برنامه ریزی ایجاد کرده است .

۳- تاریخچه فرش

بدون تردید ساخت و تهیه زیرانداز یا فرش برای تامین نیاز های انسان و آسایش انها بوده است . بافتن فرش و زیرانداز هم زمان با پرورش دام و استفاده آن به این منظور است . و انسان پس از استفاده از پوست حیوان با اهمیت و ارزش الیاف پی برده و به صورت گوناگون از طریق بافتن گلیم و قالی الگو گرفته اند . در این زمان بدون شک هم زمان با تغییر زندگی بشر از مرحله زندگی انفرادی در غار ها با چادرنشینی و معاش خانوادگی وایلی و قبیله ای او بود .

بافتن فرش مانند سایر دستاورد های بشر همچنان به سمت تکامل و تمام شدن رفته است این تکامل باعث شده که هیچ هنری به اندازه قالی توسعه پیدا نکند .اولین قالی بافته شده به صورت تارو پود بوده است . پازیرک که قدیمی ترین قالی دستباف انسان است .

 

۴- اولین قالیچه

با کشف این قالیچه ( پازیرک ) در مقبره سکایی ها در آلتایی مغولستان به دست پرفسور رودنکو که تقریبا ۵۰ سال پیش انجام شد قدمت تکامل فش به ۲۵۰۰ سال گذشته رسیده است در مغولستان فرشهایی که کشف کرده اند که سن وسال و قدمت آنها به قرن اول قبل از میلاد میرسد و انتخاب بافت و مواد اولی و انواع گره آن تک بر تار است که نشان دهنده داشتن تجربه بافندگان فرشها که به دوهزار سال میرسد میباشد . در چند سال اخیر در ناحیه سن یانگ چین از قبر های قدمی و آرامگاه ها فرشهایی چندصد ساله کشف شده است که شباهت زیادی به فرشهای ایرانی دارد .

اینکه اولین فرش بافته شده به صورت تار و پود به مردم کدام سرزمین تعلق دارد و آیا ایرانیان ویا چنییان خالق این هنرند یا سایر اقوام به درستی معلوم نیست اما ” فرش پازیرک ” که قدیمی ترین فرش دستباف بشری است که تا کنون کشف گردید و موجودات تا اندازه ای به این سئوال پاسخ می دهد و نشانی از محل بافت قالیهای اولیه را روشن می سازد.

در سراسر دنیا فرش های بافت ایران خصوصا نوع دستبافت عضوی جدا نشدنی از دکوراسیون هستند . کالایی فوق العاده لوکس و جذاب که می تواند در صورت صحیح انتخاب شدن جلوه ای خاص و بی نهایت زیبا به مکان ببخشد . در زمان های دور انسان ها احساس نیاز به کفپوش را جهت محافظت در برابر سرما و گرما ، راحتی و غیره در خود احساس کردند . ابتدا از شاخ و برگ درختان ، بعد از پوست حیوانات و رفته رفته از دستبافته های خود جهت استفاده در کف منازل بهره جستند ، با پیشرفت تکنولوژی و ورود ماشین آلات صنعتی به حوزه های مختلف صنعت نساجی که از این امر بی نصیب نمانده بود توانست نسبت به بافت و تولید صنعتی فرش هایی که تا آن زمان بصورت دستبافت هدیه می شدند اقدام نماید . نقش فرش تنها به پوشاندن کف منزل ختم نمی شد و زیبایی از همان زمان های اولیه مورد توجه قرار گرفت . از آنجایی که فرش مساحت زیادی از کف را می پوشاند بی شک در نگاه اول می تواند تصویری از فضای خانه را در ذهن بیننده متبادر کند .

با رونق گرفتن زندگی شهر نشینی و محدود شدن منازل به چند اتاق کوچک زیبایی و تاثیر فرش در دکور اهمیتی دو چندان یافت . امروزه دیگر ضرورت استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی بر کسی پوشیده نیست و همگان مطلع هستند که انتخاب غلط فرش می تواند تاثیراتی منفی در زیبایی دکور داشته باشد و انتخاب صحیح آن موجب حس آرامش و راحتی در منزل شود . تجسم یک فضای لوکس با دکوراسیون زیبا بدون در نظر گرفتن یک تخته فرش کار غیر ممکنی ست . تنوع رنگ و طرح فرش آنقدر زیاد است که نیاز تمامی دکوراسیون ها را با هر بافت و معماری برآورده می کند . ضرورت استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی هنگامی آشکار می شود که با انتخابی غلط فضای منزل را آشفته ببینیم . عموم افراد بدون توجه به اهمیت و تاثیر فرش ماشینی در دکوراسیون منازل خرید آن را به آخرین مرحله موکول کرده ، فارغ از اینکه هماهنگ کردن فرش با سایر وسایل از جمله مبلمان و پرده کاری بسیار دشوار است ، پس لازم است ابتدا فرش و کفپوش را تهیه و سپس سعی در ایجاد هارمونی پرده و مبلمان با کف پوش نماییم . در ادامه بیشتر به توضحاتی در مورد ضرورت استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی می پردازیم .

ست کردن مبلمان با فرش در زیبایی دکوراسیون

اگر در منزل از فرش های ماشینی با طرح گلدار و شلوغ استفاده می نمایید مبلمان را ساده و بدون طرح و نگاره انتخاب نمایید چرا که شلوغی در مبلمان به همراه فرش فضا را کوچک ، خسته کننده و به هم ریخته نشان می دهد . فرش ها به دلیل بزرگ بودن قوی ترین عضو دکور به حساب می آیند و طرح و رنگ آن بر تمام فضا غالب خواهد شد . پس باید سایر وسایل را با آن ها ست کرد . رنگ های مکمل زمینه فرش برای مبلمان و پرده بیشترین تاثیر زیبایی را در دکوراسیون خواهد داشت .

فرش ایده آل برای دکوراسیون

ضرورت استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی آنقدر مهم است که در هنگام خرید باید تکنیک هایی جهت انتخاب آن رعایت شود . برایانتخاب فرش ماشینی ایده آل اولین نکته نوع استفاده و کاربرد اتاق است . برای مثال فرش مورد استفاده در هال یا پذیرایی با فرشی که برای اتاق خواب انتخاب می شود از نظر طرح ، رنگ ، جنس و کیفیت تفاوت های اساسی دارد . در مکان های پررفت و آمد باید از فرشی که توان پاخوری زیاد و مقاومت بالایی دارد استفاده شود و اگر در اتاقی مبلمان وجود ندارد و از کف پوش برای نشستن استفاده می کنیمضخامت فرش اهمیت پیدا خواهد کرد ، شانه و تراکم عامل مهمی در تعیین ضخامت فرش هستند هرگه شانه و تراکم بالاتر باشد ضخامت وحجم فرش کم و در عین حال سفت تر خواهد بود . این موارد تنها نمونه هایی از اهمیت و ضرورت استفاده از فرش در دکوراسیون داخلیاست .

توجه به فرش اتاق کودک بسیار مهم است ، کودک زمان های زیادی را در اتاق خود و روی فرش به بازی مشغول است ، طرح و رنگ فرشماشینی می تواند آموزه های زیادی برای کودک شما داشته باشد در عین حال کیفیت ، عدم حساسیت ، چرک تاب بود ، عدم جذب گرد و غبار و غیره نیز از جمله مواردی ست که با دانستن ضرورت استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی می توان به ان ها توجه ویزه ای مبزول داشت .

تیم های طراحی داخلی توجه ویژه ای به انتخاب فرش دارند و سعی می کنند از بهترین کف پوش برای تزیین منزل استفاده نمایید چرا که استفاده از برخی وسایل نقش کلیدی در زیبایی دکوراسیون دارد و به عبارتی استفاده از آنها در دکوراسیون داخلی ضرورت دارد . اگر منزلی پر از وسایل گران قیمت داشته باشد اما کف اتاق ها خالی باشد نه تنها از نظر بیننده هیچ جذابیتی در منزل نخواهد بود بلکه آن منزل قابل استفاده نیست . گاها دیده می شود برای تزیین و زیبایی از قالی یا قالیچه های سبکی که بر دیوار آویخته میشوند ، بهره گرفته می شود .فرش گلیم از دسته بافته هایی ست که به عنوان کف پوش از گذشته مورد استفاده بوده است . گلیم انتخابی زیبا و بی نظیر با قیمتی مناسب است برای افرادی که ضرورت استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی را درک می کنند . گلیم را به راحتی می توان در اتاق نشیمن ، اتاق خواب ، آشپزخانه ، راه پله ، راهرو و غیره بدون ایجاد ناهماهنگی با سایر وسایل مورد استفاده قرار داد . گلیم به علت داشتن الیاف طبیعی در سرما و گرما به عنوان عایق بوده و به افراد خانه حس گرما و آرامش القا می کند .

فرش کاشان از بهترین‌ها است. تقریبا هر کسی که با مفهوم فرش آشنایی داشته باشد با این جمله موافق است. فرش های دستباف کاشان همیشه زبانزد خاص و عام بوده‌اند و بعد از آن، این شهر زیبا با درک نیاز جدید بازار و همگام با سایر کشورهای جهان تصمیم به قدم گذاشتن در راه تولید و بافت فرش ماشینی گرفت. این شهر با تجربه غنی خود در زمینه تولید فرش‌های دستباف توانسته است در تولید فرش ماشینی نیز بسیار موفق عمل کند. شهرک‌های صنعتی موجود در این شهر، کارخانجات مختلفی را دربر می‌گیرند. این شرکت‌ها و کارخانجات با کیفیت‌های مختلف و در ابعاد گوناگون مشغول به فعالیت هستند و به طور متوسط فعالیت‌های آنها در بازار فرش خوب پیش می‌رود. پس بهتر است یک بار برای همیشه، به خاطر بسپارید که منظور از خرید فرش ماشینی کاشان ، برندی خاص نیست بلکه فرش کاشان کلا به فرش‌هایی گفته می‌شود که در این شهر و در کارخانجات مختلف آن تولید و بافته می‌شوند.

برندهای خوب در طرح‌ها و مدل‌های گوناگونی فرش‌های باکیفیتی ارائه می‌کنند. از جمله طرح‌های پرفروش و پرطرفدار فرش ماشینی می‌توان به طرح فرش کاشان عرب ، فرش کاشان طرح پارادایس ، فرش کاشان طرح رز ، فرش کاشان طرح باغ ارم ، فرش کاشان طرح گلستان و… اشاره کرد. تولید فرش ماشینی در شهرک‌های صنعتی کاشان با رقابت و شور خاصی در جریان است.

نکته مهمی که وجود دارد، این است که اگر چه همه ایرانیان مایل هستند که فرش ایرانی دستباف در منزل خود داشته باشند اما به خاطر قیمت بالای آن، همه از عهده خرید چنین فرشی برنمی‌آیند. پس کاشانی‌های پیش‌گام در صنعت فرش ماشینی یکی از خردمندانه‌ترین تصمیمات خود در زمینه تجارت را اخذ کردند و اقدام به راه‌‌اندازی مجموعه کارخانجاتی کردند که از سال‌های ۵۰ به بعد در مسیر رشد و رونق قدم برداشتند.

این فرش‌ها در شکل تابلو فرش نیز در بازار حضور دارند و شباهت زیادی به فرش‌های محلی دارند. فرش‌های تولیدی کارخانه‌های فرش کاشانی اکثرا از مواد مرغوبی چون اکریلیک تولید شده‌اند و فاقد موادی هستند که موجب حساسیت و بیماری در افراد می‌شود. پرز ندادن فرش‌ها، طرح‌های زیبا، الیاف مرغوب و … از مواردی هستند که باعث بالا رفتن کیفیت فرش‌های ماشینی امروزی شده‌اند.علاوه بر فرش‌های ماشینی کلاسیکی که در بازار وجود دارد و انواع برندهای کاشانی و سایر شهرهایی که آنها را تولید می‌کنند، فرش‌های ماشینی در قالب فرش‌های فانتزی نیز تولید می‌شوند. فرش‌های جدیدی مانند فرش شگی ، فرش شنل ، انواع گلیم‌های ماشینی و گبه‌ها نیز از تولیدات کاشانی‌ها به طور ماشینی هستند.

 

محصولات فرش در شهرستان کاشان ، فرش کاشان ۱۲۰۰ شانه  دارای تراکم ۳۶۰۰ و مناسب برای مکان های با دکوراسیون تزئینی ) فرش کاشان ۱۰۰۰ شانه ( دارای قیمت مناسب و تراکم خوب ۳۰۰۰  و فرش کاشان ۷۰۰ شانه  دارای قیمت بسیار مناسب و تراکم خوب ۲۵۵۰ برای نشستن روی فرش است . البته فرش هایی با شانه و تراکم پایین تر نیز عرضه می شود که جز فرش ارزان قیمت این شهرستان به شمار می آید و در صورتی که شما زیبایی و کیفیت فرش برای شما دارای اهمیت است فرش های کاشان که دارای تراکم بالا و تعداد شانه بالایی هستند برای شما انتخابی مناسب است . بیشتر فرش ماشینی کاشان ، با الیاف صددرصد آکریلیک هیت ست بافته می شود ، چون فرش آکریلیک با کیفیت است و عمر بیشتری دارد و در برابر نور خورشید و حرارت غیر مستقیم مقاوم تر است . طرح های فرش ماشینی کاشان ، بسیار زیبا و منحصر به فرد است. ولی طرح ترنج مرکزی ، جز پرفروش ترین فرش ماشینی کاشان بوده است . فرش بدون ترنج نیز جز طرح های بسیار زیبا است ، که از محصولات کالا فرش است . فرش گل برجسته ۱۲۰۰ شانه طرح منیر ، جز پرفروش ترین فرش کالا فرش است . رنگ قالی ماشینی کاشان ، به صورت کرم ، فرش زمینه سرمه ای ، فرش زمینه آبی ، فرش زمینه گردویی ، فرش زمینه ترمه ای ، فرش زمینه بادامی و غیره عرضه می شود . کاشان جزتولید کنندگان فرش دستبافت گونه نیز هست . فرش دستبافت گونه ، جز فرش های بسیار فاخر و لوکس است و به صورت ۱۲۰۰ شانه و یا ۱۰۰۰ شانه است.

 

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن