اجتماعیشهری

قالیباف: قدرت خرید مردم عملاً کاهش پیدا کرده است/ کارگران بابت حقوق‌های دریافتی گلایه دارند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: روند تورم در کشور با سرعتی پیش می‌رود که قدرت خرید مردم عملاً کاهش پیدا کرده که دولت و مجلس باید ‌آن را پیگیری کنند.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از تسنیم، محمدباقر قالیباف صبح امروز در بازدید از کارخانه فولاد زرند در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ‌‌توفیقی بود که در جمعه پایان سال به استان کرمان سفر کنم و توفیق زیارت مرقد مطهر شهید سلیمانی و دیگر شهدا نصیب‌مان شد، اظهار داشت: فولاد در کشور‌مان یکی از صنایع مهم صادراتی و پیشرفته است.

وی با اشاره به اینکه بیش از 30 میلیون تن تولید‌ فولاد مجموعه صنعتی و زنجیره فولادسازی زرند است که افزایش تولید آن تا 50 میلیون تن در نیز در دست بررسی است، افزود: استفاده از ظرفیت معادن در کشور و جلوگیری از صادرات مواد معدنی به صورت خام و خام‌فروشی این محصولات در اولویت برنامه‌های دولت و مجلس است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نظر می‌رسد در ادامه باید در مکان‌یابی و در نحوه استقرار مجموعه‌های فولادسازی و زنجیره تولید ‌و ارزش افزوده آنها تجدیدنظر جدی داشته باشیم، افزود: این مهم در برنامه پنج ساله هفتم و سیاستگذاری درازمدت به عنوان یک مجموعه پیشران در اولویت است که باید به آن توجه شود.

وی با اشاره به اینکه معادن و ظرفیت‌های معدنی ‌کشورمان یکی از فرصت‌های بزرگ برای توسعه است، ‌‌تاکید کرد: این ظرفیت عظیم برای کشور ما مهم‌تر از ظرفیت نفت و گاز است.

قالیباف در پاسخ به مشکلات و گلایه‌های مطرح‌شده در ارتباط با حقوق کارگران ‌گفت: با کارگران که صحبت می‌کردیم، چه کسانی که به صورت پیمانکاری در مجموعه شاغل بودند و چه کارگرانی که به صورت رسمی شاغل بودند، همه از بابت حقوق‌های دریافتی گلایه داشتند.

وی با بیان اینکه نسبت به دو سال قبل حقوق‌ها افزایش پیدا کرده است، ادامه داد: البته باید ‌به این نکته توجه داشت ‌روند تورم در کشور با سرعتی پیش می‌رود که قدرت خرید مردم عملاً کاهش پیدا کرده ‌است بنابراین دولت و مجلس باید ‌آن را پیگیری کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید کاهش تورم داشته باشیم، گفت: این گلایه تنها مختص کارکنان این مجموعه نیست، بلکه کل کارگران کشور در صنایع مختلف نیز با این مشکل روبه‌رو هستند‌؛ باید ‌به گونه‌ای عمل کرد که نه تنها قدرت خرید مردم کاهش پیدا نکند بلکه بتوانند حداقل پای به پای تورم پیش بیایند.

وی با بیان اینکه حقوق کارگران در محیط‌هایی مانند اینجا که سختی کار و آلودگی محیطی وجود دارد باید به طور ویژه دیده شود افزود: وضعیت حقوق کارگران حتما پیگیری می‌شود.

معدن سنگ‌آهن جلال‌آباد ‌به بهترین شکل ‌بهره‌برداری می‌شود‌

علی‌اصغر پورمندمدیر عامل شرکت مادر تخصصی هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) نیز در بازدید رئیس مجلس با بیان اینکه پیوست فرهنگی ما ساختن کشور در امتداد راه شهداست، اظهار داشت: رفاه مردم ایران پاسداشت خون شهدا است.

وی با بیان اینکه ثروت آفرینی با تعریف انباشت فرصت‌ها را پیگیری می‌کنیم تا از این ظرفیت خلق ارزش شود، گفت: معدن سنگ آهن جلال‌آباد سال‌ها راکد بود اما امروز از آن به بهترین شکل ممکن استفاده و بهره‌برداری می‌شود.

مدیر عامل شرکت میدکو با اشاره به اینکه در انتخاب مدیران بسیار حساس هستیم و مدیر ما باید تواضع فردی، تخصص و مدیریت جهادی داشته باشد، افزود: مدیریت جهادی یعنی صاحب کار باید بالای سر کار باشد و اگر مدیر نباشد آجر روی آجر بند نمی‌شود.

وی با بیان اینکه میانگین سنی کارکنان ما 33 سال است، ادامه داد: 20 هزار نفر شاغل در مجموعه شرکت میدکو داریم و 400 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در مجموعه میدکو اشتغال دارند.

پورمند با اشاره به اینکه پنج میلیارد دلار سرمایه‌گذاری میدکو‌ در طی 14 سال بوده و 40 پروژه طی 14 سال به اتمام رسیده است، بیان کرد: از روز اول کشور تحریم بود و هر روز این تحریم‌ها بیشتر شد اما با مدیریت حرفه‌ای در هر شرایطی از جمله تحریم کار خود را انجام دادیم و موفق هم شدیم.

وی با بیان اینکه 40 پروژه بزرگ شرکت میدکو‌ در شرایط سخت تحریم به بهره‌برداری رسیده است، افزود: فولاد، مس و منیزیم سه فلز مورد استفاده در کارخانجات میدکو است که هر سه محصول برای کشور استراتژیک است.

به گزارش تسنیم، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که صبح امروز جمعه، 26 اسفندماه وارد کرمان شده که با حرکت به سمت زرند وارد مجتمع فولاد زرند ایرانیان شد و ضمن بازدید از واحدهای مختلف این کارخانه از نزدیک در جریان عملکرد و فعالیت های آن قرار گرفت.

به گزارش تسنیم شرکت فولاد زرند ایرانیان در سال 1387 به ثبت رسید و با سرمایه‌گذاری شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) احداث شد. این شرکت دارای کارخانه‌ های کنسانتره سنگ آهن، کارخانه گندله سازی سنگ آهن، معدن سنگ آهن جلال آباد، مجتمع‌های کک‌ سازی 1 و 2 و پالایشگاه‌ ها، معادن ذغال سنگ خمرود و مجتمع فولاد است. از ویژگی‌‌های بارز این مجتمع نیز استفاده از سیستم  CDQ برای خنک کردن کک است که سیستمی کاملا زیست محیطی است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا