اتاق بازرگانیاقتصاد کلان و بودجهاقتصادی

مسعود نیلی علاوه بر استفعا باید از مردم عذرخواهی کند

حکیمی پور گفت: : متاسفانه دولت آقای حسن روحانی از نظر اعتقادات و باورهای اقتصادی دچار یکسری اشتباهات بوده و آقای رییس جمهور در این شرایط بحرانی قبول نمی کند، سیاستهای اقتصادی غلط بوده است. به گزارش اقتصاد روز ابوالقاسم حکیمی پور، فارغ التحصیل توسعه از دانشگاه کالیفرنیا در گفتگو با «نود اقتصادی » در خصوص نقش سیاست‌های مسعود نیلی، مشاور و دستیار ویژه اقای روحانی در شرایط 5 سال اخیر اقتصاد کشور اظهار کرد: مسعود نیلی دبیر ستاد اقتصادی دولت است که در پشت پرده، سیاست‌های اقتصادی را آنالیز کرده و به دولت خط می دهد. در واقع آقای نیلی یک نفر نیست، بلکه چهار و پنج نفر است. وی با بیان اینکه افرادی مانند محمد نهاوندیان، ولی اله سیف و اکبر ترکان و چند نفر اصلی دیگر در دولت، تماما در خدمت سیاستهای آقای نیلی در دولت کار میکنند، گفت این افراد معتقد به اقتصاد لیبرالیستی هستند و این نوع شیوه را برای اقتصاد کشور مطرح می کنند. قلب تبنده این نوع اقتصاد لیبرالیستی، سیاستهای تعدیل اقتصادی است. سیاستهای تعدیل اقتصادی بدین معنا که ارکان مختلفی دارد و  نشات گرفته از اقتصاد آزاد است. این سیاستها برخلاف اقتصاد اسلامی و اقتصاد مقاومتی است که توسط آقای نیلی در دولت در حال اجرایی شدن است. 

وی گفت: دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی در مقام معاون اول رییس جمهور آقای جهانگیری است که عملکرد خاصی نداشته است. خود دولت اعتقادی به اقتصاد مقاومتی ندارد، بدلیل اینکه آقایان نیلی،نهاوندیان و سیف اعتقادی به اقتصاد مقاومتی ندارند. اشکالی که وجود دارد این است که این افراد پنج سال سیاستی را اجرا کردند که توام با شکست بوده است. در اقتصاد لیبرالی یکسری مولفه ها وجود دارد که در تضاد با آرمانهای  کشور است، اما آقای نیلی در حال اجرا آن است و متوجه آنها نیست.

وی افزود: آقای دکتر نیلی کاملا اعتقاد به اقتصاد لیبرالیستی دارد. آقای روحانی نباید از آقای دکتر نیلی برای حضور در دولت دعوت می‌کرد. این انتخاب از اول اشتباه بوده است. البته به دلیل اینکه آقای روحانی در تفکرات اقتصادی مقلد آقای هاشمی رفسنجانی است، مجبور بود با افرادی مثل آقای نیلی کار کند. این طرز تفکر از بالا تا پایین اشتباه بوده است.

وی در پاسخ به این مسئله که برخی شایعات مبنی بر استعفای آقای نیلی در رسانه‌های طرفدار دولت مطرح شده است، هدف چیست به «نود اقتصادی» گفت: این یک نقشه است. سناریویی است که خودشان طراحی کردند که تا به جامعه القا کنند مسعود نیلی و تفکر اقتصاد آزاد مسبب اصلی التهابات نیست. رسانه ها نباید فریب این سناریو سازی را بخورند. وی ادامه داد: به نظرم آقای نیلی نه تنها باید استعفا دهد بلکه باید از مردم به دلیل اجرای و طراحی سیاستهای ناموفق در کشور عذرخواهی کند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن