اجتماعیبهداشت و درماندسته‌بندی نشدهشهرییادداشت

نقش رسانه های جمعی در سلامت – کرونا

شناخت انسان از خود و طبیعت ، محیط پیرامونش بدون مبادله اطلاعات و ارتباطات ممکن نیست . در واقع در پرتو مبادله اطلاعات و ارتباطات است که انسان میتواند بیندیشد ، بیافریند ، و به واقعیتهای جدید دست یابد و بدین سان نقشی تعیین کننده در جهت توانمندی و بالندگی خود و جامعه ایفا کند .
به گزارش اقتصاد روز،در جهان امروز وسایل ارتباط جمعی ، روزنامه ، رادیو ، تلویزیون ، ودر عصر تکنولوژی های ارتاطات جمعی با پیدایش اینترنت و شبکه های مجازی ، ارسال و انتقال پیام از منبع خبر به سمت مخاطب یا همان گیرنده پیام از اهمیت بیشتری برخوردار است .
رسالت انتقال اطلاعات و معلومات بر عهده رسانه هاست . افراد انسانی کوشش میکنند همیشه در جریان امور و مسائل اجتماعی قرار گیرند ، تا بتوانند بطور مستقیم یا غیر مستقیم نقش خاص خویش را در زندگی گروهی ایفا نمایند .
اگاهی اجتماعی از مهمترین ویژگی های زمان معاصر بشمار میرود . بدون تردید انسان معاصر را تنها با اموزش نظری نمیتوان به عنوان یک فرد کاملا آگاه وارد صحنه زندگی کرد ، بلکه باید به موازات اموزش از طریق وسایل ارتباط جمعی اخبار و اطلاعات محیط زندگی و افکار و عقاید و رفتارهای عمومی و امکانات سالم را در اختیار او گذاشت .
( معتمد نژاد ، ٨۶ ، ٢-١ )
رسانه های اجتماعی میتوانند هنجارهای اجتماعی را تقویت کنند و هم انها را اشفته سازد .
( کوئن ، ٨٧ ، ١١ )
با توجه به تعریف سلامت از طرف سازمان بهداشت جهانی ، میتوان اضهار داشت که موضوع سلامت در جوامع انسانی از مسائل قابل اهمیت و بررسی است .
وسایل ارتباط جمعی در دنیای امروزی ، موجب بسط نفوذ و تاثیر ان در زندگی و جوامع بشری است .
تاثیر رسانه های جمعی همواره آگاهانه و به عمد تحقق نمیپذیرد ، بلکه در اکثر موارد انسان بدون انکه قصد اموزش داشته باشد ، در کنار این وسایل قرار میگیرد و از محتوای ان متاثر میشود .
( ساروخانی ، ٩٠ ، ١١١ )
امروزه در دنیایی زندگی میکنیم که باید به حق جهان ارتباطات خوانده شود .
رسانه های جمعی مجموع فنون ، ابزاری هستند که توانایی انتقال پیام های ارتباطی ، حسی ، و یا اندیشه ای در یک زمان به شماربسیاری از افراد را امکان پذیر میسازد .
( بیرو ، ١٣٨٠ ، ٢١٩ )
در فلسفه وجودی رسانه میتوان به وظایف و کارکردهایی نظیر نظارت بر محیط ، اشاعه اندیشه و تفکری خاص اشاره کرد .
رسانه ها به یکی از مهمترین موًلفه های برتری و سیطره فرهنگی و سیاسی یک کشور بر کشورها و فرهنک های دیگر تبدیل شده است . در این راستا رسانه ها از قدرت زیادی برای ترویج ارزش ها و عادات فرهنگ خود به سایر فرهنگ ها به ویژه به فرهنگ های غیر متجانس بهره میبرند .
( آشوری ، ١٣٨٢ ، ٣٩ )
در عصر بمباران اطلاعات بسر میبریم . روند رو به رشد تکنولوژی های جدید ارتباطی ، ساکنین دهکده جهانی نظریه مک لوهان را در معرض این بمباران قرار داده است . ساکنین این کره خاکی در تلاش هستند تا با بهره گیری از این اطلاعات به زندگی و آینده ای آرمانی دست یابند .
راز رسیدن به این هدف چیست ؟
در عرصه فناوری های جدید علوم میتوان اذعان کرد که سلامت مهمترین پدیده اجتماعی است .
راه رسیدن به سلامت در طول جاده پرپیچ و خم زندگی بشر ، همواره تحت تاثیر دو فاکتور مهم قرار دارد :
١- ” دانش ”
٢- ” بهداشت ”
رسانه های جمعی مهمترین پیام اوران جامعه به شمار میروند .
رسانه های اجتماعی به دلیل تاثیر عمیق اجتماعی – فرهنگی و ابعاد فراگیرش از ارزش ویژه ای برخوردار هستند . رسانه ها از طریق ارائه هنجارهای اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی ، بهداشتی ، اموزشی ، اطلاع رسانی ، … مخاطبان را با الگویی از روابط انسانی ، اجتماعی ، سلامت آشنا میکند . جامعه و ارزش های ان را دستخوش تغییر میکند .
بر اساس نظریه گربنر ” اهمیت رسانه ها در تشکیل توده ، بلکه در خلق راه های مشترک انتخاب و نگریستن به رویدادهاست ، که با استفاده از نظام های مبتنی بر تکنولوژی عملی میتوان بر راه های مشترک نگریستن به فهم جهان منتهی گردد . ” گرایش رسانه ها به تاثیر گذاشتن بر انچه مردم درباره ان فکر خواهند کرد یا انچه مهم تلقی میکنند از کارکردهای ” برجسته سازی رسانه ها ” میباشد .
رسانه های اجتماعی به دلیل تاثیر عمیق اجتماعی – فرهنگی و ابعاد فراگیرش از ارزش ویژه ای برخوردار هستند .
رسانه ها از طریق ارائه هنجارهای اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی ، بهداشتی ، اموزشی ، اطلاع رسانی ، … مخاطبان را با الگویی از روابط انسانی ، اجتماعی ، سلامت آشنا میکند . جامعه و ارزش های ان را دستخوش تغییر میکند .
شعار اصلی سازمان جهانی بهداشت :
” پیشگیری بهتر از درمان است ”
توجه به پدیده سلامت از ابعاد گوناگون مورد بحث و بررسی خواهد بود .
پوشش خبری و رسانه ای و یا خلا رسانه ای نقش به سرایی در عملکرد مخاطبان خواهد داشت . با توجه به روند رو به رشد تکنولوژی های ارتباطی که به عنوان هسته مرکزی در رسانه های جمعی نقش اساسی ایفا میکنند ، میتوان رسانه را از دیدگاه سلامت به عنوان فاکتوری مهم و اساسی مورد بررسی قرار داد .
در حال حاظر با توجه به اپیدمی ویروس ” کرونا ” در سطح جهانی میتوان به نقش رسانه های جمعی در بالا بردن شناخت و آگاهی اذهان عمومی ومخاطبان اشاره نمود . البته ناگفته نماند که نقش تبلیغات مخرب و اطلاعات نادرست هم سبب آشفتگی افکار عمومی خواهد بود .
بنابراین به نظر میرسد با برنامه ریزی و دقت نظر بر محورهای اصلی در روند آگاهی عمومی از شناخت بیماری کرونا ، نحوه عمل کرد این ویروس ، روش های پیشگیری ، اموزش نکات بهداشتی و اطلاع رسانی واقعیت به مردم رسانه ها نقش مهمی خواهند داشت .
امید است با همکاری وزارت بهداشت و درمان ، اموزش همگانی ، اطلاع رسانی ،گزارش و عملکرد گروه های درمان ، ارائه روش ها و راهبردهای جدید سایر کشورها ، بتوانیم در کنترل ومهار این اپیدمی برای فردای ایرانی آباد قدم برداریم .
منظر پورثانی/ کارشناس پرستاری
کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی رسانه

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن