اجتماعیمسکن و شهرسازی

هشدار نسبت به خطرات بافت ناکارآمد و گسل در سه محله شهر تهران

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات مسکن مطرح کرد؛

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات مسکن گفت:­محلات گلابدره، دارآباد و فرحزاد، در بردارنده بافت ناکارآمد هستند و این بافت در حریم گسل‌ها واقع شده‌اند.

به گزارش اقتصاد روز  به نقل از وزارت راه و شهرسازی؛ علی بیت اللهی پیشنهاد کرد­ که در آن مناطق (گلابدره، دارآباد و فرحزاد) به سبب کاهش خطرات بالقوه، دست‌اندرکاران اجرایی کشور و تصمیم‌گیران کلان در اسرع وقت تدابیر لازم را بیندیشند. بدین‌معنا اگر اقدامی برای مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده در حال انجام است این سه محله در اولویت دست اندرکاران قرار گیرد.

وی با اعلام این مطلب که پهنه نقشه گسلی شهرهای تبریز، کرمان، مشهد و کرج در مراحل نهایی قرار دارد، اظهار داشت: حدود ۲۵۶ سایت بسیار مهم در حریم گسل‌ها از جمله ساختمان سازمان مدیریت بحران و ۱۶ بیمارستان و مرکز درمانی، ۳ مرکز آتش‌نشانی و پست‌های برق و لوله‌های گاز در این مناطق واقع شده‌اند که نیاز دارند تا به مرور از این مناطق خارج شوند.

وی، ­با اشاره به ماموریت چندین ساله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای تهیه پهنه‌های گسلی شهر تهران با همکاری سازمان مدیریت بحران و شورای شهر به سفارش شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، افزود: مرکز تحقیقات پروژه‌ای را در این خصوص به سرانجام رساند و در این رابطه گزارشی مفصل همراه با جزئیات و نقشه، تهیه و به وزارت راه و شهرسازی ارایه شد که جزو دقیق‌ترین کارهای موجود در این زمینه است و در حدود دو ماه است که اینکار تمام شده است.

بیت اللهی تصریح کرد: بر اساس نقشه‌هایی که تهیه شده‌­دقیقا مشخص شده است که کدام ناحیه با چه مختصاتی در مناطق گسلی تهران قرار گرفته است و در عین‌حال، بافت‌های فرسوده مناطق‌شهری و میزان خطراتی که بافت‌های فرسوده در حریم گسل‌ها برای شهر تهران در صورت بروز زلزله احتمالی ایجاد خواهد شد نیز تعیین شده است.

وی گفت: پهنه گسلی شهرهای تبریز و کرمان در جلسات اخیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب شد و به دلیل اهمیت موضوع، بندهای پیشنهادی ما با همکاری دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، به طور کامل به تصویب رسید و در حال حاضر نیز بر اساس آخرین آمار، وزارت راه و شهرسازی در حال ارسال آنها به هیئت­ دولت است.

بیت اللهی افزود: به زودی به منظور نهایی کردن طرح حریم گسل‌های شهر مشهد در شورای فنی خراسان‌رضوی به مشهد می‌رویم و نتایج بررسی‌ها و آخرین تصمیمات در استان در شورای‌عالی شهرسازی و معماری، طرح می‌شود.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همچنین ادامه داد: برای شهر کرج، پیگیری‌های ما ادامه دارد و در این رابطه، زمان بیشتری در حدود دو ماه نیز لازم است تا توسط سازمان زمین‌شناسی، تدقیق بیشتر گسل‌ها انجام شود که نتیجه آن موارد نیز، اعلام خواهد شد.

بیت‌اللهی بااشاره به حمایت‌های معاونت معماری و شهرسازی برای تهیه نقشه پهنه‌های گسلی، گفت: طبق جداول اولویت‌داری که تهیه شده است تهیه نقشه پهنه‌های گسلی ۲۰ شهر نیز در شرف آغاز به کار است که در صورت ابلاغ توسط شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در دستور کار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: شهرهایی مثل اراک و زنجان به صورت داوطلبانه خودشان با نظارت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اقدام به تهیه نقشه پهنه‌های گسلی شهرهای خود کرده‌اند. همچنین، تهیه نقشه‌های پهنه گسلی شهرهایی مثل قم، شیراز و قزوین در اولویت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن