اجتماعیتعاون و کارآفرینیشهری

هیچ انقلابی در دنیا مانند انقلاب اسلامی ایران با چنین اجماع عظیم‌ مردمی‌ اتفاق نیفتاده است

وزیر فرهنگ در کنگره ملی شصتمین سالگرد شهدای پانزده خرداد قرچک ورامین عنوان کرد

وزیر فرهنگ در کنگره ملی شصتمین سالگرد شهدای پانزده خرداد قرچک ورامین با اشاره به نهضت شصت ساله امام خمینی(ره) گفت: نیمه خرداد مبدا نهضت اسلامی مردم ایران است و اگر تشکیل دولت نبوی با هجرت از مکه به مدینه آغاز شد، قیام خونین مردم ایران به پیشتازی مردم منطقه دشت ورامین نیز مبدا نهضت انقلاب به شمار می رود.
به گزارش اقتصادروز و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه جمعه دوازدهم خردادماه با حضور در قرچک ورامین در اختتامیه کنگره ملی شصتمین سالگرد قیام پانزده خرداد،شهدای قیام پانزده خرداد حضور و به ایراد سخن پرداخت.
اسماعیلی در بخشی از سخنان خود در این مراسم که با حضور جمع کثیری از مردم دیندار و انقلابی قرچک ورامین  برگزار شد، علت محدثه انقلاب را علت مبقیه آن دانست و گفت: اگر در آن روز مردم عزیز ایران و این منطقه به پاخاستند و نهضت را آغاز کردند امروز پس از شصت سال همچنان همان اهداف و آرمان ها، مردم ایران را به پیش می برند.
اسماعیلی ادامه داد: نهضت امام(ره) حرکتی کاملا دینی و نقطه تکاملی بر همه حرکت های متعدد در دویست سال اخیر بود، زیرا این رهبر بزرگ تمامی عناصر مبارزه را با دقت کنار هم چید و همزمان در سخنرانی های خود با این که از ظلم خاندان پهلوی سخن می گفت، به حضور استبداد خارجی  در منطقه اعتراض کرده و در عین حال یک مولفه جدید به این دو اضافه کرد که آن مبارزه با رژیم صهیونیستی و اشغالگر قدس بود.
وزیر فرهنگ در دولت مردمی در ادامه افزود: امام(ره) از روز اول نهضت برای برقراری استقلال و آزادی در داخل کشور، مبارزه با ظلم در نظام بین الملل و مبارزه با غده سرطانی رژیم صهیونیستی تلاش کردند که  این امر به عنوان مولفه هایی که سه اولویت اعلامی و اعمالی امام راحل بود قابل توجه است.
اسماعیلی در ادامه تصریح کرد: هیچ حرکتی در تمام طول تاریخ بشر و در هیچ جامعه ای به مانند انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، با چنین اجماع عظیم مردمی اتفاق نیفتاده است، به همین دلیل امام(ره) در وصیت نامه خود به این امر مهم اشاره کرده اند که مردم عصر جمهوری اسلامی به مراتب از مردم مدینه و حجاز در عصر نبوی و مردم عراق و کوفه در عصر حسین بن علی(ع) بر ایمان دینی خود پایدارترند.
اسماعیلی در ادامه با اشاره به اینکه انقلاب خود معجزه ای بزرگ بود اما تداوم انقلاب و عمر چهل و پنج ساله آن معجزه ای بزرگ تر است، افزود: ما به واسطه مفهوم《حجاب هم عصری》با انقلاب سال ۵۷  توان درک همه جوانب و عمق این اتفاق بی نظیر را نداریم، نهضت امام(ره) پانزده سال بعد پس از آغاز، علیرغم قدرت استبداد داخلی که مجهز به امکانات آمریکا و هم پیمانان غربی او بود به پیروزی رسید و  به همین خاطر است که بسیاری اصل این نهضت را معجزه می دانند؛ معجزه اعتقاد به خدا و نصرت الهی امام عزیز که به واسطه آن نهضت را به پیش بردند.
وزیر فرهنگ افزود: ما  در انقلاب، تجربه مشابه و الگو نداشتیم و چنان که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب بیان کردند، انقلاب ما کار خود از نقطه صفر شروع کرد. انقلاب اما امروز کارنامه مشحون از اتفاقات بی نظیر را در خود دارد که مردم در سایه پیوند میان امت و امام آفریدند.
وی  تاکید کرد: امروز انقلاب مسیر تکاملی خود را طی می کند و دولت مردمی وظیفه خود را استقرار جامعه اسلامی می داند، و این امر یعنی برقراری سیره و سلوک مومنانه در همه بخش های جامعه و تا جامعه اسلامی را به معنای کامل پیاده نشود امکان تحقق تمدن نوین اسلامی وجود نخواهد داشت.
وی در پایان ماموریت محوری دولت آیت الله رئیسی در عرصه فرهنگ استقرار سیره و سلوک مومنانه، فرهنگ اصیل دینی، نهضت بازگشت به مساجد، پرهیز از دو قطبی گرایی و استفاده از همه ابزارهای فرهنگی و هنری برای تعمیق باورهای دینی دانست و خاطرنشان کرد: دولت انقلابی در تکمیل حلقه های نهضت به جامعه اسلامی می اندیشد که باید خود را در معماری، هنر، اقتصاد و همه حوزه های اجتماعی نشان دهد.
وزیر فرهنگ در پایان با اشاره به برگزاری کنگره ملی شصتمین سالگرد قیام پانزده خرداد از دست اندرکاران این رویداد  تقدیر کرد.
مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا