صنعت و تجارتکشاورزی

پروژه دشت سیستان، مهاجرت سیستانی‌ها را متوقف کرد

یک مقام مسئول اعلام کرد؛

اجرای پروژه دشت سیستان، مهاجرت سیستانی‌ها را متوقف کرد

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سال ۹۲-۹۱ حدود ۸هزار خانوار از منطقه سیستان مهاجرت کرده بودند،گفت:اجرای پروژه دشت سیستان باعث توقف مهاجرت از منطقه شده است.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از خبرنگار مهر، رضا نجفی در جریان بازدید خبرنگاران، از پروژه آبرسانی دشت سیستان در شهرستان زابل با بیان اینکه بحث آب درحال حاضر چالش اصلی کشور است، اظهار داشت: نگرانی‌ها به مرحله ای رسیده که در بخش اول، بحث آب امنیتی شده و  بعد از آن بحث شرب، اشتغال و غذا مطرح است.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر، سبقت و سرعت از بین رفتن منابع آبی، به شدت بر سرعت عمل اقدامات ترمیمی ما در این زمینه پیشی گرفته و اگر نتوانیم در بحث های ترمیمی، احیا و حفظ آب اقداماتی انجام دهیم، این مساله بحران خطرناکی برای جهان خواهد بود؛ ضمن اینکه برای کشور ما بسیارخطرناک تر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان، با بیان اینکه بنابراین اهمیت پروژه دشت سیستان به دلیل مسائل آب است، گفت: بر اساس آمار اعلامی از سوی آب منطقه ای، به طور میانگین در شبکه های موجود برای ۱۳۰ هزارهکتار اراضی کشاورزی سیستان، قریب دو میلیارد مترمکعب آب را به حساب بخش کشاورزی می ریزند.

نجفی با بیان اینکه با اجرای طرح مذکور، مصرف دو میلیارد مکعب آب  را به ۴۰۰ میلیون متر مکعب می رسانیم، افزود: امروز با برنامه ای که داریم می توانیم با اقداماتی که در بحث سیستم ها و روش های آبیاری نوین انجام می شود، ظرفیت تولید را افزایش دهیم؛ بر این اساس تولید با احتساب محصولات گلخانه‌ای و باغی، با همین ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب،  به ۵ تا ۷ برابر میزان فعلی  از نظر تناژ و همچنین از لحاظ اقتصادی می رسد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن