اجتماعیمحیط زیست

کشتی «حمزه» پس از 6 سال در دریاچه ارومیه شناور شد

 رییس اداره بنادر و دریانوردی دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه مساحت دریاچه ارومیه به بیش از سه هزار کیلومتر رسیده است، گفت: کشتی «حمزه» که از سال 1392 به دلیل پایین رفتن سطح آب دریاچه زمین گیر شده بود، در سایه افزایش تراز طی روزهای اخیر شناور شد.

به گزارش اقتصاد روز عیسی بشارتی روز شنبه در گفت و گو با  ایرنا با اعلام اینکه دریاچه ارومیه نسبت به کمترین تراز ثبت شده برای آن یک متر و 72 سانتی متر بالاتر آمده، افزود: عمق آب دریاچه ارومیه در اطراف کشتی حمزه به بیش از 170 سانتی متر رسیده و این کشتی را شناور کرده است.
وی ادامه داد: این کشتی در سال 1374 ساخته شده و با کاهش چشمگیر آب دریاچه ارومیه در چهار کیلومتری ساحل بندر «شرفخانه» زمین گیر شده بود.
رییس اداره بنادر و دریانوردی دریاچه ارومیه با بیان اینکه کشتی «حمزه» از نظر فنی سالم است، گفت: در صورت تداوم افزایش آب دریاچه ارومیه این کشتی پس از تعمیر جزئی دوباره به کار گرفته می شود.
«بشارتی» به کاهش چشمگیر آب دریاچه ارومیه از سال 1381 اشاره و بیان کرد: کشتی مسافربری «نوح» نیز از سال 1384 در 800 متری ساحل بندر «شرفخانه» و بیرون از آب زمین گیر شده بود که با افزایش آب دریاچه پس از 14 سال در آب قرار گرفته اما هنوز شناور نشده است.
به گزارش ایرنا: کشتی حمزه با 40 متر طول، 6 متر عرض، 8 متر ارتفاع و با آبخوری 165 سانتی متر و با کاربری مسافربری و تفریحی از سال 1374 در دریاچه ارومیه فعالیت داشت.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
با افزایش بارندگی‌ها طبق گزارش ‌ها، حجم آب دریاچه ارومیه امروز 21 اردیبهشت به 5.03 میلیارد مترمکعب رسیده و این نشان‌دهنده مطلوب بودن روند احیای دریاچه است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن