اجتماعیدسته‌بندی نشدهشهرییادداشت

یک پیشنهاد

مظفر الوندی

به گزارش اختصاصی پایگاه خبری- تحلیلی اقتصاد روز؛ در ماههای اخیر با به سرانجام رسیدن پرونده های موسوم به مفاسد اقتصادی و اعلام محکومیت زندان برای عناصر اصلی این پرونده ها که عموما” از مدیران ، معاونان ، نمایندگان ، قضات ، امیران وسرداران سابق واسبق نهادهای مختلف کشور هستند، موجی از رضایت در میان مردم پابرهنه و ضعیف جامعه ایجاد شده است و همه منتظرند تا احکام اعلامی دستگاه قضایی به نحو شایسته اجرایی شود، قطعا” زندانی شدن این مجرمین” یقه سپید” دردی از مردم را دوا نمیکند و چنانچه تعداد این مجرمین زیاد شود ، به نوعی عادی سازی هم صورت گرفته و هیجانات ژورنالیستی روزهای اول را هم دیگر نخواهد داشت ، البته ضرر عمده این مجرمین به اعتماد عمومی است که بازسازی آن سالها به طول خواهد انجامید .
ظرف یکسال گذشته مهره های کلیدی و مهمی که در دستگاه قضایی، شهرداری، دولت ، نهادهای نظامی، بانکها ، مجلس و…. شاغل بوده اند ، محکوم به حبس های طویل المدت شده اند ، حقیر با توجه به تجربه ی کاری که در امر مدیریت زندانها دارم ، خدمت مسئولان محترم قضایی پیشنهاد دارم ، حال که متاسفانه تعداد این دسته از مجرمین روبه فزونی است ، ترتیبی اتخاذ نمایند تا یک واحد زندان ویژه ی نگهداری مجرمین واختلاس گران( مشمولین بندهای الف ، ب، ج ، د ، ه ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال ۸۶ ) در یکی از استانهای غیر تهران با شرایط ویژه تاسیس نمایند وکلیه محکومین مذکور را برای تحمل کیفر به آنجا اعزام نمایند( بودجه ی ساخت این زندان صرفا” از محل جریمه های تعهد شده ی مجرمین مذکور تامین ونباید ریالی به بودجه ی عمومی کشور تحمیل شود) .
در این زندان باید امکان اشتغال صدرصد( مولد وغیر مولد) زندانیان فراهم شود وکلیه ی هزینه های نگهداری آنها اعم از خوردوخوراک و نیازهای بهداشتی وزیستی از محل کار زندانی تامین شود.
در این زندان گروههای علمی وپژوهشی رشته های اجتماعی ، روانشناسی و مذهبی مستقر ودر قالب میزگردهایی با حضور اختلاسگران زندانی ، راههای انحراف آنها را بررسی و در کلاسهای آموزشی کارکنان از تجربیات تلخ آنها بهره برداری شود.
ملاقات با خانواده ها تحت شرایط خاصی انجام شود ومقررات این نوع زندان با سایر زندانها متفاوت باشد. البته تکلیف خانواده ها ی آنان جداست و حتی المقدور شرایط زندگی آنها در حد زمان قبل از انتصاب سرپرست خانواده به پست های مدیریتی باید حفظ گردد.
تهیه کنندگان و فیلمسازان ونویسندگان به طور مرتب در این زندان رفت وآمد نموده و سوژه های ناب را برای آگاه سازی جامعه پیدا کنند که قطعا” حاصل این پژوهش ها دهها فیلمنامه جذاب تر از “سریال آقازاده” خواهد بود .
از این به بعد و در آستانه ی انتصاب مدیران و انتخاب نمایندگان مجلس ، برای آنان بازدید علمی از این زندان گذاشته شود تا سرانجام کار” کج رویها” به طور کاملا” عینی دیده شود.
مسئولان هیات عالی گزینش با بررسی حالات وروحیات مدیران محبوس نسبت به شیوه های گزینش بازنگری جدی نمایند وگول ظاهر افراد را نخورند .
دریک جمله با احداث چنین زندانی و بهره برداری علمی وآموزشی باید کاری کرد تا مدیرانی که در دوره مدیریتشون خیری برای جامعه نداشته اند حداقل در دوران حبس ومحکومیت به درد پیشگیری و عبرت آموزی بخورند.
در این زندان معجونی از تخصصها جمعند و کسی نمیتواند بر دیگری فخر بفروشد. البته شرایط این زندان هم همانند سایر زندانها سخت گیرانه والبته بارعایت حقوق عمومی زندانیان باشد. چنانچه این پیشنهاد پذیرفته شد میتوان جزئیات مقررات آن را تدوین کرد. ونکته ی آخر اینکه هر ساختمان وملکی که از این اختلاسگران مصادره شده است با دستور مقام قضایی صرفا” برای محل نگهداری ایتام وکودکان کار وخیابان اختصاص یابد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن