اقتصاد کلان و بودجهاقتصادینفت و انرژی

آخرین اخبار از نشست ١٧۵ اوپک

به گزارش اقتصاد روز به نقل از روزنامه ایران، بیش از ۶ ساعت از نشست وزاری نفت اوپک در پشت درهای بسته می گذرد.

منابع آگاه اعلام کرده اند که یکی از دلایل طولانی شدن این نشست به موضع ایران در برابر کاهش تولید نفت خام باز می گردد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران اعلام کرده که “ایران به هیچ توافقی برای کاهش تولید نفت ملحق نمی شود و باید از هر تصمیمی درباره سطح تولید نفت مستثنی باشد”.
قیمت نفت خام تا کنون با بیش از ٢ دلار کاهش به کانال ۵٩ دلار برای هر بشکه رسیده است. بازار به توافق اوپک برای کاهش تولید امیدوار نیست.

وزیر انرژی قطر با ترک اوپک برای همیشه، تعداد اعضای این سازمان را از ١۵ به ١۴ کاهش داد.

قطر اعلام کرده است که می خواه
تمرکز تولید خود را متوجه میادین گازی کند و به همین خاطر از اوپک خارج شده است. اما شنیده ها حاکی است که این کشور از موضع عربستان و متحدانش درباره برنامه های تولید نفت خام طی ماه های اخیر ناراضی است. وزیر انرژی قطر هم در دیدار با وزیر نفت ایران نسبت به این موضوع شکایت داشته و آن را یکی از دلایل خروج این کشور از اوپک عنوان کرده است.

احتمال دارد که کنفرانس خبری پس از اجلاس ١٧۵ اوپک برگزار نشود. اما از آنجایی که خبرنگاران به وزرای نفت و انرژی اوپک دسترسی کافی دارند، خبرهای این نشست حتماً رسانه ای خواهد شد.

فردا اوپک و غیر اوپک نشست خواهند داشت. مهمترین کشور غیر عضو در این دیدار روسیه است.

عربستان و روسیه دو کشوری هستند که به بهانه تحریم های ایران بیشترین افزایش تولید را در ماه های اخیر داشته اند و الان انتظار می رود که این دو کشور بیشترین کاهش تولید را متقبل شوند.

ریاست دوره ای اوپک، سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات امشب به پایان می رسد و رئیس دوره ای بعدی این سازمان، وزیر انرژی ونزوئلا خواهد بود.

امارات یکی از کشورهای متحد عربستان است و این اتحاد باعث شده که اوپک در یک سال اخیر به اساسنامه خود یعنی حمایت از منافع اعضا چندان پایبند نباشد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن