اشتغالاقتصادیتعاون و کارآفرینیصنعت و تجارتکشاورزی

200 هزار هکتار از حاشیه جنگل‌های لرستان مستعد ایجاد باغ

طی سال‌های گذشته روند سنتی و معیشتی کشاورزی لرستان روبه اقتصاد محوری نهاده و توسعه باغ در اراضی شیب‌دار با توجه به توپوگرافی کوهستانی و بارش های مناسب استان به طور جدی در دستور کار دولت قرار گرفته است.

به گزارش اقتصاد روز، با توسعه علم و فناوری روش های نوین کشاورزی نیز وارد عرصه شده و بسیاری از کشاورزی های معیشتی را به یک حرکت اقتصادی و درآمدزا تبدیل کرده که توسعه باغات در اراضی شیبدار به دلیل مزیت های فراوانی که دارد در زمره این اقدامات قرار گرفته است.

یکـی از روش های افزایش محصولات کشـاورزی، کشـت اراضـی شـیب دار اسـت چرا که این زمین ها در عرصـه های طبیعـی، دیمـزارها و مراتـع فقیـر واقع شده و بازدهی زراعـی و علوفه ای ندارند بنابراین برای احداث باغ دیم مناسب هستند.

به گفته کارشناسان در مناطقی کـه بـارش بیـش از ۳۰۰ میلیمتـر دارنـد و دارای عمـق خـاک مناســب هســتند، مــی تــوان بــاغ دیــم احداث و علاوه بر تولید محصولات باغی، ضمن کنترل فرسایش خاک ازایجاد رواناب و بروز سیل نیز جلوگیری کرد.

درآمد باغ های اراضی شیبدار بسیار مطلوب و اقتصادی است به همین دلیل کشاورزی با توسعه این فعالیت، از یک منبع درآمد گذران و موقت تبدیل به اقدامی پولساز و سرمایه ای می شود که در عین حال کمک شایانی به حفظ سالم محیط زیست می نماید.

لرستان ۷۰ درصد جغرافیای کوهستانی دارد که یک بستر مناسب خدادای برای توسعه باغ ها در اراضی شیبدار به شمار می رود و بارندگی مناسب، خاک غنی و آب و هوای غنی مطلوب نیز بسته کاملی از شرایط لازم برای این فعالیت را فراهم کرده اند.

لرستان بین ۲.۹ تا سه میلیون تن تولید کشاورزی و باغی دارد، ۸۰۰ هزار هکتار زمین زراعی و  ۴۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغ مثمر با تولید ۲۸۰ هزار تن ظرفیت بزرگی برای این استان محسوب می شود و  پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان ارزش  تولیدات کشاورزی لرستان در زیر بخش‌های زراعی، دامی و باغی است.

بدون شک ایجاد باغ در اراضی شیبدار گام مهمی در راستای تحقق جهش تولید و افزیش درآمدهای پایدار است که طی سال های اخیر به خوبی در لرستان مورد توجه بوده و از ظرفیت آن استفاده شده است.

۶۱ هزار هکتار باغ در اراضی شیبدار کشور احداث شد

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور مردادماه امسال در سفر به لرستان گفت: از سال ۹۶ تا پایان سال گذشته، ۶۱ هزار هکتار باغ در اراضی شیبدار و کم بازده کشور احداث شده است.

مسعود منصور افزود: حاصل این اقدام ایجاد بیش از ۲۰ هزار شغل مستقیم و ۱۸۳ هزار تن افزایش تولید می باش و البته احداث باغ در اراضی شیبدار علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک تولید موجب اشتغال، افزایش درآمد خواهد شد.

وی اظهار داشت: امسال  نیز ایجاد ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار باغ به این عرصه ها  اختصاص یافته که ۱۴ هزار هکتار آن گونه های درختی و باغی و مابقی گیاهان دارویی است که با بهره برداری از این سطح نیز پنج هزار و ۶۱۰ شغل و افزایش ۱۰۸ هزار تنی محقق می شود.

وی با بیان اینکه عمده سرمایه گذاری ۳۳۷ میلیارد تومانی این طرح را مردم و جوامع محلی با طرح های خود اجرایی انجام داده اند ادامه داد: مقرر است تا پایان دولت ۶۰ هزار هکتار دیگر به این رقم اضافه شود تا عملا ۲۰ هزار هکتار از تعهدی که در بودجه پیش بینی شده بود بیشتر شود.

منصور گفت: به عنوان مثال اگر دیمزار کم بازده زیر کشت گندم باشد علاوه بر اثرات فرسایش خاک حدود سه میلیون تومان درآمد خواهد داشت اما چنانچه همین مکان به احداث باغ بادام تخصیص یابد درآمد آن به بیش از ۱۰ برابر می رسد.

ایجاد ۴۰۴۰  هکتار باغ در اراضی شیبدار لرستان طی ۲ سال گذشته

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز دراین خصوص به ایرنا گفت: طرح احداث چهار هزار و ۴۰ هکتار باغ در اراضی شیبدار و کم بازده استان طی سال ۹۶ تا پایان ۹۸ انجام شده است.

احمدرضا احمدوند افزود: ۱۵۲ هکتار از این سطح مربوط به صنایع دفاع دورود است که چاله کنی و تامین نهال آن توسط جهاد کشاورزی انجام شده و آیین بهره برداری همزمان نیز به صورت پایلوت در این منطقه مردادماه امسال از طریق جلسه ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری افتتاح شد.

وی اظهار داشت: برای احداث هر هکتار باغ در اراضی شیبدار و کم بازده ۱۴ میلیون تومان هزینه و به طور متوسط در هر سه هکتار یک فرصت شغلی مستقیم ایجاد شده است.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان پیش بینی تولید این میزان باغ را ۲ هزار و ۲۰ تن برشمرد و گفت: در مجموع ۵۶۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال با اشتغالزایی یکهزار و ۳۴۶ نفر برای این طرح ها هزینه شده و ارزش افزوده تولید در این مناطق نیز یکهزار و ۱۰ میلیارد ریال می باشد.

به گفته وی تا پیش از سال ۹۶ طرح های ناچیزی در خصوص توسعه باغات در اراضی شیبدار و کم بازده اجرا شده است.

۲۰۰ هزار هکتار اراضی حاشیه جنگل‌های لرستان مستعد ایجاد باغ است

مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی لرستان اضافه کرد: ۲۰۰هزار هکتار اراضی حاشیه جنگل‌های استان اکنون به زیرکشت گندم و جو می‌رود در حالیکه این سطح قابلیت بسیار بالایی برای احداث باغ و ایجاد ارزش افزوده دارد.

احمدوند افزود: این اراضی جزء زمین های ملی  و در اختیار کشاورزان است که سالانه هر کدام در حد ۵۰۰ کیلوگرم جو یا گندم برداشت می کنند اما چنانچه در این مناطق باغ احداث شود درآمد اقتصادی بسیاری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بیش از ۶ هزار هکتار باغ در اراضی شیبدار استان احداث شده تصریح کرد:  در سال جهش تولید نیز هدفگذاری این طرح در سطح ۲ هزار هکتار از طریق منابع استانی و سه هزار و ۶۰۰ هکتار از طریق  منابع ملی انجام شده است.

مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی لرستان ادامه داد: در حال حاضر برای یکهزار هکتار تشکیل پرونده انجام شده که حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هکتار آن در  اراضی ملی است و چنانچه سازمان جنگل ها و مراتع مجوز ویژه  این طرح ها را صادر کند با توجه به استقبال مردم،اقدامات مطلوبی صورت می گیرد.

احمدوند بیان کرد: بارش  مناسب، حاصلخیزی خاک و توپوگرافی کوهستانی  لرستان زمینه مناسبی برای ایجاد باغات در اراضی شیبدار و کم بازده است که موجب اشتغالزایی، درآمد  و با ایجاد پوشش گیاهی جلوگیری باعث هدررفت آب، و جذب باران و جلوگیری از فرسایش خاک و  وقوع سیلاب  می شود.

ظرفیت بالای احداث باغ در اراضی شیبدار استان در حالی مورد توجه قرار گرفته که به گفته استاندار لرستان بیش از ۷۰ درصد مساحت این منطقه اراضی شیبدار است و در عین حال بارندگی بالای ۵۵۰ میلی متر دارد که این مزیت نسبی استان را برای احداث باغ در اراضی شیبدار مستعد کرده است.

سیدموسی خادمی می گوید: سال ۹۶ در یک هدفگذاری چهار ساله مقرر شد ۱۵ هزار هکتارباغ در اراضی شیبدار و کم بازده استان ایجاد کنیم که تا کنون ۶ هزار هکتار از این رقم محقق شده و امسال نیز پنج هزار هکتار در دستور کار است.

منبع: ایرنا

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن