اجتماعییادداشت

حافظا ! می خور و رندی کن و خوش باش ولی ؛

دام تزویر مکن چون دگران قرآن را

امروز مصادف است با سالگرد رحلت جانسوز خاتم النبیین و المرسلین ، محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و شهادت سبط اکبر ایشان ، امام مجتبی ع و ایام پیش رو نیز تعلق دارد به شهادت ثامن الحجج ، علی بن موسی الرضا علیه السلام و پایان ماه صفر .

بسم الله الرحمن الرحیم
وَ مٰا مُحَمَّدٌ إِلاّٰ رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِهِ اَلرُّسُلُ أَ فَإِنْ مٰاتَ أَوْ قُتِلَ اِنْقَلَبْتُمْ عَلىٰ أَعْقٰابِکُمْ وَ مَنْ یَنْقَلِبْ عَلىٰ عَقِبَیْهِ فَلَنْ یَضُرَّ اَللّٰهَ شَیْئاً وَ سَیَجْزِی اَللّٰهُ اَلشّٰاکِرِینَ .
و محمد نیست جز فرستاده اى که پیش از او هم پیامبرانى گذشتند . [ پیامبرانی رسالت یافتند و سپس به لقاءالله شتافتند ] . آیا اگر او بمیرد یا کشته شود از عقیده خود برمى گردید؟ . [ به دوران جاهلیت و شرک بازگشت می کنید ؟! ] و هر کس از عقیدهء خود بازگردد هرگز هیچ زیانى به خدا نمى رساند و به زودى خداوند سپاسگزاران را پاداش مى دهد.
سوره آل عمران — آیه ۱۴۴
اگر چه این قلم را فضیلت ذکر اوصاف حضرت ختم رسل ص میسر نمی باشد ؛ اما عطف به آیه صدر نوشتار و مزید استحضار آن عالی جنابان فرهیخته متذکر می شود که ؛ اگر چه عالم کائنات از فقدان آن رحمهللعلمین در سوز وگداز است ؛ اما قوانین و احکام شریعت آن رسول امجد و والامقام تا روز حشر جاری و ساری خواهد بود و بایستی از هرگونه اعوجاج ، انحراف و بدعت مصون و محفوظ باقی بماند .
به گزارش اقتصاد روز،در همین رابطه این نوشتار موجز بنا دارد تا به یک سنت ارتجاعی و فاقد مستندات متقن و موثق که موجب وهن اسلام ناب محمدی وتشیع زلال علوی است اشاره ای داشته باشد .
متاسفانه در بین برخی از خانم های نا آگاه به معارف دین مبین اسلام ذهنیات غلطی در مورد شب پایانی ماه صفر و حلول ماه ربیع رایج است . اساس این باور ارتجاعی بر این مبنا استوار است که ماه صفر اصولا شوم و نحس می باشد و لذا به میمنت پایان یافتن ماه صفر و در امان ماندن از نحوست این ماه ؛ از نیمهٔ آخرین شب ماه صفر الی سحرگاه روز اول ماه ربیع این حضرات با همراه داشتن شمع ؛ هفت مسجد را دق الباب می نمایند .
این که آیا از منظر عقلانیت و شریعت ، در دین مبین اسلام موضوع « سعد و نحس ایام » امری پذیرفته است یا خیر ؛ بنده از قرآن کریم به عنوان کتاب آسمانی دین اسلام و همچنین نهج البلاغه به عنوان برترین منشور مذهب تشیع علوی یک سند متقن تقدیم داشته و قضاوت را به مخاطبین بصیرتمند واگذار می نمایم .
الف – قرآن کریم
در سرتاسر قرآن مجید واژه « نحس » فقط در دو آیه نگارش یافته است ( ریحا صرصر فی یوم نحس ) که هر دو آیه به شرح یک رخداد شوم در مورد عذاب قوم عاد یعنی امت حضرت هود ع اختصاص دارد که بادی مرگبار در هفت شب و هشت روز برای عذاب آنان وزیدن گرفت و همه کافران آن قوم را به هلاکت رسانید و لاغیر !!! . ( سوره قمر آیه ۱۹ و سوره فصلت آیه ۱۶ )
ب — نهج البلاغه
حضرت علی ع در خطبه ۷۸ نهج البلاغه خطاب به یکی از شیعیان خود که ایشان را به علت نحسی ایام و ساعت نامیمون از سفر برحذر ساخته بود چنین فرموده اند :
« فمن صدقک بهذا ؛ فقد کذب القرآن !! »
یعنی هر کس سخن تو را در خصوص « سعد و نحس ایام » تایید نماید ؛ قطعا قرآن را کذب و دروغ انگاشته است (؟) .
با توضیحات مختصری که تقدیم گردید مستندات جماعتی که در بخشی از ایام سال ؛ معاملات و داد و ستد و امور خیری از قبیل نکاح و سفر را به علت شوم و نحس بودن ، بر خود و دیگران نا میمون و ناگوار می نمایند فاقد هرگونه توجیه شرعی و عقلی می نماید و بر عقلای جامعه است که در مواجه با این گونه باورهای غلط جدا روشنگری فرمایند .
والسلام علی من التبع الهدی
محمد اکبری
۵ /۸ / ۹۸ مطابق با ۲۸ صفر۱۴۴۱ قمری

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن