بازرگانیبانک و بیمه

78 هزار میلیارد ریال اعتبار برای خرید گندم داخلی تصویب شد

به گزارش اقتصاد روز به نقل از خبرگزاری فارس؛‌هیئت وزیران در جلسه 1398/2/4 به پیشنهاد مشترک وزارت جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده (36) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) – مصوب 1393 – و در اجرای بند (3) جزء (الف) تبصره (4) قانون بودجه سال 1398 کل کشور تصویب کرد.

1- شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران موظف است مطابق قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی – مصوب 1368 – نسبت به خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با نرخ تضمینی از محل اعتبارات مصوب مربوط بر اساس زمان‌بندی پیش‌بینی شده در جدول پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیئت دولت است، اقدام کند.

2- وزارت جهاد کشاورزی موظف است نسبت به ثبت مشخصات کشاورزان گندم‌کار به همراه حداکثر مقدار محصول قابل عرضه توسط هر کشاورز در فصل برداشت که بر اساس سطح زیرکشت آنان و پیش‌بینی میزان تولید در هر منطقه استخراج شده و درج آن در سامانه خرید تضمینی اقدام کند.

3- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از طریق بانک‌های عامل به طور تدریجی معادل 78 هزار میلیارد ریال تسهیلات مطابق جدول یاد شده برای خرید گندم داخلی، خط اعتباری در اختیار شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران قرار دهد.

4- سازمان برنامه و بودجه کشور بازپرداخت اصل و سود تسهیلات اعطایی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران جهت خرید تضمینی گندم را تضمین می‌کند. تضمین مذکور نافی مسئولیت بانک‌های عامل در وصول مطالباتشان نیست.

تبصره – شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران موظف است اعتبار دریافتی را در سررسید مقرر بازپرداخت و وزارت جهاد کشاورزی انجام این تکلیف را پیگیری کند.

5- قیمت فروش گندم از سوی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران بابت مصارف صنف و صنعت (به استثنای نانوایی‌های آزادپز)، به ازای هر کیلوگرم هجده هزار و پانصد ریال تعیین می‌شود.

منابع مورد نیاز دولت برای اساس پیش‌بینی 12 میلیون تن تعیین شده است

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن