اجتماعیمحیط زیست

برندگان جایزه مهرگان علم معرفی شدند

هیأت داوران جایزه مهرگان علم در حوزه محیط زیست طی بیانیه‌ای برندگان این جایزه را معرفی کرد.

به گزارش اقتصاد روز، خبرنگار هیأت داوران جایزه مهرگان علم در حوزه محیط زیست دوره‌های دوازدهم و سیزدهم طی بیانیه‌ای برندگان این جایزه را معرفی کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

جایزه مهرگان علم (علم برای همه) که با پیشنهاد دبیرخانه جایزه مهرگان علم و تصویب هیات داوران، از سال ۱۳۸۵ به خاطر اهمیت حیاتی حفظ و حراست از محیط زیست ایران، جایزه مهرگان محیط زیست نیز نامیده می‌شود، اینک وارد سیزدهمین سال حیات خویش می‌گردد.

در طی سال‌هایی که جایزه مهرگان علم در حوزه محیط زیست برگزار شده زوایای مختلف مصایب و مشکلات محیط زیست ایران تا حد زیادی شکافته شده است اما شرایط این روزهای محیط زیست و آثار سوء آن بر زندگی روزانه بیشتر ایرانیان، ضرورت توجه به محیط زیست را دو چندان می‌کند. آسیب‌های ناشی از خشکسالی، سیل، هوای آلوده، ریزگرد، خشک شدن و آلوده شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها در این روزها گویا به مسأله‌ای عادی بدل شده است.

هیأت داوران مهرگان علم در میانه این شرایط و اوضاع نابسامان، به سهم خود تلاش کرده با جستجوی کوشندگان بی‌ادعا و گمنام محیط زیست، معرفی برنامه‌های نوآورانه ترویجی و آموزشی و با نکوداشت چهره‌های تأثیرگذار و تشکل‌های مردمی نقش مؤثری در ارتقای فرهنگ حفظ و نگهداری محیط زیست ایفا کند.

هیات داوران اعتقاد راسخ دارد در صورتی که چهره‌های علمی و کارشناسان این رشته بر تلاش خود بیفزایند و حاصل کارهای تحقیقاتی و اجرایی خویش را به صورت کتاب و نشریه منتشر کنند؛ حرکت‌ها و تشکل‌های مردمی بیشتری با کمک نسل جوان -که در هر کشوری مایه امید به آینده است- ایجاد شود و رشد و توسعه یابد؛ مدیران و مسؤولان محیط زیست نیز به دور از مسایل حاشیه‌ای از فعالان مردمی این عرصه حمایت کنند؛ می‌توان شرایط ناگوار امروز را تا حدی بهبود بخشید.

در این دوره علاوه بر بخش بهترین کتاب تألیفی و تشکل مردم نهاد برتر، بخش چهره تأثیرگذار محیط زیست ایران با عنوان جایزه مهرگان علم ”یک عمر تلاش در عرصه محیط زیست“ به یک شخصیت تعلق خواهد گرفت.

برندگان دوره دوازدهم و سیزدهم جایزه مهرگان علم در حوزه محیط زیست

با بررسی‌های انجام شده در هیأت داوران و برگزاری جلسات اقناعی میان داوران مهرگان علم نامزدهای مرحله نهایی جایزه مهرگان علم به شرح زیر انتخاب شدند:

– بخش برترین کتاب تألیفی:

هیأت داوران مهرگان علم به اتفاق آرا کتاب اکولوژی و محیط زیست خودمونی نوشته آقای دکتر نصرت‌الله صفائیان از نشر معین را به دلیل دارا بودن زبان و بیانی ساده و کمک به آشنا کردن عموم مردم با محیط زیست به عنوان اثر برگزیده هیأت داوران شایسته دریافت تندیس مهرگان علم و لوح تقدیر می‌داند.

همچنین هیأت داوران مهرگان علم به اتفاق آرا کتاب راهنمای میدانی طبیعت‌گردی با گیاهان ایران نوشته آقای مجید اسکندری از انتشارات ایرانشناسی را به عنوان اثر تقدیر شده هیأت داوران شایسته دریافت لوح تقدیر مهرگان علم می‌داند.

– بخش یک عمر تلاش در عرصه محیط زیست:

هیأت داوران مهرگان علم به اتفاق آرا آقای دکتر بهرام حسن‌زاده کیابی را به عنوان چهره تأثیرگذار در عرصه محیط زیست ایران برگزیده و با عنوان یک عمر تلاش در عرصه محیط زیست شایسته دریافت تندیس مهرگان علم و لوح تقدیر می‌داند.

هیأت داوران مهرگان علم همچنین به اتفاق آرا آقای سید باقر موسوی را به عنوان چهره تأثیرگذار در عرصه محیط زیست ایران انتخاب کرده و شایسته تحسین و دریافت لوح تقدیر مهرگان علم می‌داند.

– بخش برترین تشکل مردم‌نهاد:

هیأت داوران انجمن سبزگستران پاقلات؛ تشکل مردمی در نزدیکی لامرد در جنوب استان فارس؛ را برای فعالیت‌های مؤثر زیست‌محیطی، مقابله با بیابان‌زایی و ایجاد پارک جنگلی به وسعت چهار هکتار، کشت نهال و گیاهان دارویی، ایجاد منطقه شکار ممنوع و احداث پاسگاه محیط‌بانی، علوفه‌رسانی، ساخت آب‌انبار و آبشخور برای حیات وحش، جلب مشارکت جوامع محلی و آموزش آن‌ها شایسته عنوان تشکل مردم‌نهاد برگزیده هیأت داوران و دریافت تندیس مهرگان، جایزه نقدی و لوح تقدیر مهرگان علم می‌داند.

هیأت داوران همچنین گروه مردمی دیده‌بان استهبان فارس؛ تشکل مردمی در استهبان استان فارس؛ را برای فعالیت‌های مؤثر زیست‌محیطی، نجات پرندگان مهاجر در چندین مرحله با حداقل امکانات، جلب مشارکت اهالی روستای بستروم فارس برای نجات جان ۱۰۰۰ جوجه فلامینگوی گرفتار شده در آبگیرهای خشک شده پارک ملی بختگان را شایسته عنوان تشکل مردم‌نهاد تحسین شده هیأت داوران و دریافت لوح تقدیر مهرگان علم دانست.

هیأت داوران مهرگان علم:

اسکندر فیروز، هوشنگ ضیایی، عبدالحسین وهاب‌زاده، محمد درویش، اسماعیل عباسی، مژگان جمشیدی و کاوه فیض‌اللهی

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن