صنعت و تجارتکشاورزی

خسارت ٦ هزار میلیاردی سرما به بخش باغبانی/لزوم تقویت بیمه کشاورزی

معاون حجتی اعلام کرد

معاون وزیرجهادکشاورزی با بیان اینکه سرمازدگی بالغ بر ٦ هزار میلیاردتومان به زیربخش باغبانی خسارت وارد کرده است،خواستار تقویت صندوق بیمه محصولات کشاورزی شد.

به گزارش اقتصاد روز، محمدعلی طهماسبی گفت: سرمازدگی، افت شدید دما، یخبندان، تگرگ و سیل حوادث غیرمترقبه‌ای بود که در اواخر فروردین ماه اتفاق افتاد، علاوه بر آن گرمایش بی اندازه در اواخر اسفندماه و اوایل فروردین ماه موجب عدم تامین نیاز سرمایی درختان و همچنین ایجاد خسارت در حوزه خشکبار بویژه در محصول پسته شد.

وی با اشاره به سرمازدگی اخیر، افزود: براساس برآوردهایی که انجام داده ایم عوامل خسارت زا در ۲۸ استان باعث ایجاد آسیب شده اند که در ۲۰ استان میزان خسارت بسیار شدید بوده است.

معاون وزیرجهاد کشاورزی ادامه داد: بر اثر سرما، افت شدید دما، یخبندان، سیل و تگرگ فقط بالغ بر شش هزارمیلیارد تومان به زیربخش باغبانی خسارت وارد شده و این آسیب ها، آسیب هایی نبوده که قابل مدیریت باشند و در سطح بحران و فراگیر بوده است.

طهماسبی گفت: در برخی استانهایی که بازدید داشتیم، سرمازدگی خسارت زیادی وارد کرده است.

طهماسبی درباره اینکه کدام محصولات در این سرمازدگی بیشتر آسیب دیده اند؟، افزود: منطقه به منطقه متفاوت است، در حال جمع بندی هستیم تا مشخص شود هر محصول چقدر آسیب دیده است، به طور کلی محصولاتی مانند  سیب، انگور، گردو و محصولات هسته دار آسیب دیده اند.

معاون وزیرجهاد کشاورزی درباره اینکه چقدر از باغاتی که خسارت دیده اند، بیمه بوده اند؟، ادامه داد: حداکثر حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد این باغات بیمه بوده‌اند، چون بیمه بخش کشاورزی، بیمه حمایتی است و بیمه تجاری نیست، بیمه های حمایتی برای پوشش ریسک تولید به کار گرفته می شوند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن