خودروصنعت و تجارت

کاهش حجم بازار خودروهای وارداتی در سال ۱۳۹۷

سال گذشته بنا به دلایلی چون بسته بودن چندماهه ثبت سفارش، افزایش ناگهانی تعرفه‌ها و افزایش نرخ ارز، سال چندان پررونقی برای خودروسازان خارجی و واردکنندگان خودرو نبود.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از  مهر، متاسفانه این روند در سال جدید نیز با نادیده گرفته شدن برجام از سوی آمریکا و افزایش مجدد نرخ ارز ادامه داشته است. این موضوع بهانه‌ای شد برای گفتگوی ما با مهندس فرشید کریمی‌مهر- معاون بازاریابی و برنامه ریزی استراتژیک نگین‌خودرو- تا وضعیت حال‌حاضر این شرکت را به عنوان یکی‌از واردکننده‌های اصلی خودرو به کشور از ایشان جویا شویم. وی در این گفتگوی اختصاصی به برنامه‌های نگین‌خودرو در سال جاری، وضعیت بازار خودرو و ابهامات کسب و کار در این حوزه پرداخت.

فرشید کریمی مهر با پیش بینی کاهش ۳۰ درصدی حجم بازار واردات خودرو در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال گذشته، واردات امسال را کمتر از ۵۰ هزار دستگاه خودرو تخمین زد.

وی در تحلیل وضعیت واردات خودرو گفت: برای پیش بینی حجم بازار در شرایط کنترل شده، بایستی تحلیل عوامل از دو منظر کشش تقاضا و میزان عرضه بررسی شود.

از منظر کشش تقاضا، با  افزایش چشمگیر قیمت خودروهای وارداتی بدلایلی همچون: افزایش تقریبی ۷۰ درصدی تعرفه واردات خودرو، افزایش ۱۰ درصدی نرخ ارز مبادله ای، صعود چشمگیر نرخ ارز در بازار و نوسانات زیاد ارزی، افزودن سرفصل جدید هزینه ای در شماره گذاری معادل ۱۰ درصد قیمت خودرو ، تغییر اسقاط خودرو و … انتظار کاهش تقاضا وجود خواهد داشت.

از منظر عرضه،  بودجه سال ۹۷ و کاهش درآمد دولت از محل مالیات بر واردات خودرو ۹۷ برهانی قاطع بر خیز دولت برای کنترل واردات می‌باشد، از سویی دیگر سایر اقدامات از قبیل ابهام در تخصیص منابع ارزی برای واردات، رویکرد مبهم در اعمال تعرفه‎‌های جدید، حکم دیوان اداری و  بستن طولانی مدت سامانه ثبت سفارش خودرو و تغییرات مستمر ضوابط همه و همه مهر تائیدی بر سالی پر چالش برای کنترل عرضه خودروهای وارداتی خواهد بود.

معاون بازاریابی و برنامه ریزی استراتژیک نگین‌خودرو، سرآمدی کیفیت در خدمات فروش و خدمات پس از فروش، همچنین حفظ سهم بازار را بعنوان برنامه‌های کلان سال ۱۳۹۷ شرکت نگین خودرو اعلام کرد.

مهندس کریمی‌مهر تاکید کرد: در راستای ارتقاء کیفیت زنجیره فروش و خدمات پس از فروش و همسو با سایر نمایندگی های جهانی رنو، شرکت نگین خودرو در حال پیاده‌سازی مجموعه استانداردها و ابزارهای مبتنی بر «مدیریت تجربه مشتریان» بنام C@re۲.۰  (مراقبت از مشتری) است. این استانداردها شامل ۷ لحظه تاثیرگذار در زنجیره فروش و خدمات پس از فروش خودرو است که تمامی فرآیندهای خدمات در طول سفر مشتری،  قبل از خرید، حین خرید و پس از خرید را شامل می‌شود و در این راستا پروژه‌هانی مون (تحویل به یاد ماندنی رنو) و تست درایو با جدیت در حال اجرا است.

به‌منظور پیاده سازی این استانداردها، ما بدنبال آموزش کارکنان عاملیت‌ها، شعب و شرکت، برای کسب مهارت‌های حرفه‌ای و رفتاری هستیم و در حال حاضر نیز دوره‌های آموزشی مرتبط با فروش، در حال برگزاری است که طی آن بالغ بر ۱۰۰ نفر از کارکنان  شبکه فروش، در حال آموزش بر مبنای استانداردهای ملی و جهانی رنو هستند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن